O singură aruncare liberă a făcut diferenţa. CSM Oradea – U Cluj-Napoca 67-68 (18-17, 12-18, 17-6, 20-27)

0
Posted April 14, 2013 by Lucian Popa in Baschet

foto

de Lucian Popa
Arena „Antonio Alexe” din Oradea a găzduit duminică după-amiaza partida a doua dintre CSM Oradea şi U Mobitelco Cluj-Napoca. Întâlnirea contează pentru primului tur al play-off-ului sezonului 2012-2013 al Ligii Profesioniste de baschet masculin. La finalul partidei oaspeţii au câştigat la limită la capătul unui joc modest în ambele tabere. clujenii s-au impus cu scorul de 68-67 (17-18, 18-12, 6-17, 26-20). A fost meciul care a egalat sitaţia la 1-1 între cele două echipe.
Oradea a avut prima posesia dar Pesic a întors total neinspirat în spate, oaspeţii marcând prin Wright primele trei puncte. Ţibârnă după ce este penalizat cu prima greşeală marchează de trei puncte. Clujenii irosesc şi ei atacul prin Nikolov, iar fanii gazdelor îşi încurajează frenetic favoriţii. Presiunea îşi pune amprenta asupra evoluţiei celor două echipe, jocul fiind departe de aşteptări. Barnette cu patru puncte îşi duce echipa în avantaj, Ţibîrnă remarcându-se printr-un sleam-dunk. Comagic îl suplineşte şi egalează la 12 după un coş transformat iar orădenii sunt mult mai eficienţi sub panoul advers. Incredibil printr-o voleibalare Ţibîrnă marchează pentru un avantaj de un sigur punct, asta după ce Silvăşan a punctat în ultima secundă.
Acelaşi jucător Silvăşan deschide sfertul al doilea, iar orădenii se menţin în atac după trei recuperări ofensive. Nesincronizările continuă în ambele tabere, Ross aducându-şi echipa în avantaj. Gazdele sunt depăşite clar iar Cristian Achim solicită timp de odihnă. Oaspeţii trec la şase lungimi distanţă, Stefanovic marcând şi el la capătul unei acţiuni personale. Elevi lui Nicska Bavcevic forţează desprinderea dar Lupusavei marchează de la mare distanţă, imitat imediat de Wright. După ce Nikolov ratează singur de sub panoul advers, Dillon traversează terenul în viteză şi marchează ratând însă aruncarea liberă suplimentară. Încet dar sigur clujenii se distanţează la o diferenţă de aproape zece puncte după ce Maric iroseşte o nouă şansă de la mare distanţă. În ultimul minut apărarea gazdelor dă rezultate, dar Paşca este total neinspirat iar în ultima secundă Ţibârnă marchează după o intercepţie de zile mari.
Imediat după pauză jocul se încinge, clujenii menţin ritmul ridicat, da orădenii încep cursa de urmărire. După ce Maric este căpăcit sub panoul advers, Franklin restabileşte egalitate pe tabelă cu un coş de trei puncte. Apărarea bihoreană este foarte bine organizată, dar Dillon ratează în ofensivă. Pesic cu mare noroc marchează iar Franklin duce Oradea la trei lungimi avans. Oaspeţii au o evoluţie dezamăgitoare cu o serei de aruncări complet aiurea şi cu un procentaj foarte modest la aruncările de la semi distanţă. Spectacolul este total, dar baschetul practicat de cele două echipe lasă mult de dorit. Oradea este net superioară la recuperările ofensive iar Maric pe ultima secundă pune o diferenţă de şase puncte în favoarea baschetbaliştilor locali.
Ultimul sfert începe cu o reuşită personală a lui Mihai Paul urmată de reuşita lui Silvăşan. Oaspeţi încep să se apare mai eficient, ceea ce creează probleme gazdelor. După ce Silvăşan egalează 49-49, Cristian Achim solicită timp de odihnă. Comagic este oprit neregulamentar dar ratează ambele libere iar adversarii trec în avantaj. Silvăşan se remarcă din nou după o mare reuşită de la distanţă, cu patru minute înainte e final având cinci puncte avans, doar pentru câteva secunde, Lupusavei marcând şi el. întâlnirea devine un concurs de trei puncte, Dillon şi Ross marcând şi ei l fel şi Maric. Cu mai puţin de două minute Silvăşan şi Franklin se autodepăşesc, iar în ultimul minut oaspeţii au şase puncte avans. Wright este descalificat pentru cinci greşeli personale, Dillon marcând două libere. Dar şansa le surâde orădenilor, Stafanovic marcând printr-o pătrundere individuală, Clujul având doar o posesie avans. Oaspeţii pierd posesia. Dillon marchează cu 16 secunde înainte de final, în timp ce Barnette beneficiază de două libere din care transformă doar una. Dillon a forţat pătrunderea individuală, dar era prea târziu… 67-68.
CSM Oradea: Franklin 15 puncte, Pesic 4, Dillon 9, Maric 8, Comagic 8, Ţibîrnă 13, Lupusavei 6, Stefanovic 4. Antrenor: Cristian Achim.
U Mobitelco: Djapka 5, Ross 13, Wight 16, Barnette 5, Nikolov 4, Paul 4, Silvăşan 21. Antrenor: Nicksa Bavcevic.