Pregătiţi pentru un nou turneu de promovare. Athletic – LPS „Bihorul” – Pro Volei Arad 3-0 (-14, -15, -13)

0
Posted April 15, 2013 by Lucian Popa in Volei

volei

de Lucian Popa
Echipa bihoreană de volei masculin, Athletic – LPS „Bihorul” Oradea câştigătoare a sezonului regulat a Diviziei A, Seria vest este aproape de o nouă performanţă. Orădenii au câştigat sâmbătă cu scorul de 3-0 (-14, -15, -13) prima partidă din cadrul fazei a II-a a play-off-ului în faţa celor de la Pro Volei Arad. Partida nu a avut istoric ,”leii” orădeni au zburdat pe teren în fata unui adversar incapabil de o riposta consistentă şi în final s-au impus în mai puţin de o oră de joc.
Singurul moment de îndoială la care a fost supus liderul a venit în setul secund, când oaspeţii au realizat 7 puncte consecutive şi au revenit de la 6-15 la 13-15, dar “avaria” s-a remediat imediat, antrenorul “leilor” cerând time-aut şi de aici până la finalul setul amfitrionii punctează de 10 ori în timp ce vizitatorii îşi trec in cont doar 3 puncte!
Pentru Athletic – LPS „Bihorul” au jucat: Emil Lung, Andrei Achimescu, Moisa Abrudan, George Drăgan, Ninu Drinceanu, Bogdan Nan, Sebi Chereji, Petre Vornicu, Claudiu Lazăr şi Adrian Ursachi. Andrei Crilan a lipsit motivat fiind împreună cu ceilalţi colegi de la LPS „Bihorul” la turneul semfinal
Partida a doua va avea loc sâmbătă, 20 aprilie, la Arad.
Rodian Achimescu antrenorul gazdelor a declarat :”Îi felicit pe baieţi, au jucat bine tehnic şi mai ales tactic, depăşindu-şi adversarul la toate capitolele. Foamea de victorii încă persistă ajungând la a 18-a victorie stagională! Mai avem un hop de trecut înainte de participarea la “baraj” care va fi mai greu decât cel din sala proprie”.