0
Posted May 28, 2013 by Lucian Popa in Volei

volei

de Lucian Popa
Timp de cinci zile, mai precis de miercuri şi până duminică sala de jocuri sportive a Clubului Sportiv Şcolar numărul 2 din Bucureşti a găzduit turneul final al Campionatului Naţional de volei băieţi, categoria juniori III.
Dintre cele opt finaliste a făcut parte şi echipa de volei a LPS „Bihorul” Oradea antrenor Kovacs Zoltan. Orădenii au avut un parcurs foarte bun în grupa B acolo unde au obţinut trei victorii 3-1 cu CSŞ Câmpulung, 3-0 cu CSŞ Fălticeni şi 3-0 cu CSŞ Buzău reuşind să se califice în penultimul act al întrecerii.
În semifinale orădeni au reuşit să întoarcă rezultatul în favoarea lor de la 0-2 la 3-2 cu CSŞ 2 Baia Mare, un adversar de tradiţie al localncilor. A fost un meci în care dăruirea şi dorinţa de vioctorie a fost mai mare în tabăra galben-albaştrilor.
Finala mare a opus echipele din Oradea şi Constanţa, Tomis. În cele din urmă marinarii au reuşit să se impună în final cu scorul de 3-1 şi să câştige medaliile de aur, în timp ce bihorenii au fost obligaţi să se mulţumească doar cu argintul.
„Pentru noi a fost un an foarte bun încununat cu un succes eu spun major şi anume medaliile de argint. Am făcut un meci bun în semifinale iar oboseala celor cinci seturi s-a făcut simţită. Dacă elevii mei se autodepăşeau aveau şanse cu Tomis, dar e foarte dificil. Ţin să-i felicit şi totodată să am încredere în potenţialul lor valoric pentru viitor” declara Kovacs Zoltan.
Trebuie spus că diferenţa între echipele din Oradea şi cea din Constanţa a fost făcută de voleibaliştii mult mai bine cotaţi. Echipa din municipiul de pe Crişul Repede este alcătuită exclusiv din jucători din Oradea în timp ce Tomis şi-a permis să ia cei mai buni jucători din toată ţara şi să-i legitimeze încă de la juniori III.
Dealtfel clubul de la malul Mării Negre este campion naţional al toate categoriile de juniori, viitorul lor fiind încă de pe acum asigurat.