Victorioşi în ultimul meci oficial al sezonului

Posted May 25, 2013 by Lucian Popa in Fotbal

003

de Lucian Popa
FC Zalău – CS Oşorhei 2-3 (1-2)

În urmă cu aproximativ un an CS Oşorhei reuşea să promoveze în Liga a III-a în urma unui joc de baraj disputat la Zalău. Atunci bihorenii au câştigat cu scorul de 1-0. De astă dată elevii lui Cosmin Bodea au mai reputat o victorie de astă dată cu scorul de 3-2 (2-1) pe terenul celor de la FC Zalău.
În urma acestei victorii CS Oşorhei are mari şanse să termine întrecerea pe podim la primul an în eşalonul trei al fotbalului românesc.
„Este o poziţie excelentă pentru primul sezon al echipei în eşalonul al treilea. Vom analiza parcursul echipei cu finanţatorii şi vom vedea obiectivul pentru viitorul sezon. Personal m-aş dori mai mult decât locul trei, cred că este posibil”, a declarat preşedintele celor de la CS Oşorhei, Alex Krenek.
Bihorenii au fost conduşi în debutul jocului de la Zalău după golul marcat de golgheterul gazdelor, Cosmin Sabou. În minutul 6 acesta a şutat de la 20 de metri şi l-a păcălit pe Hava, care este absolvit în mare parte de vină fiind mascat de fundaşii săi. Până la pauză „galben-negrii” au egalat prin Andor, în minutul 32, pe fondul jocului foarte bun al bihorenilor. „Stăngaciul” a scăpat pe banda stângă, după o diagonală a lui Lupuţ, a pătruns în unghi de 45 de grade şi a şutat la fierul ierbii, la colţul lung: bară – gol. Imediat după pauză Andor a reuşit dubla după o pasă filtrantă a lui Todea care l-a adus în poziţie de finalizare. Andor şi-a prelungit uşor mingea după care a trimis o veritabilă bombă pentru: 1-2. Cireaşa de pe tort a fost pusă de Dobrescu care a scăpat singur de la 30 de metri, portarul gazdelor nu a ieşit în întâmpinare, a aşteptat, iar atacantul intrat în locul lui Lupaşcu a marcat cu un şut în dreapta numărului 1 de la gazde. FC Zalău, echipa cu cel mai bun atac din serie, a închis tabela în prelungiri, când o centrare de pe stânga, peste toată apărarea oaspeţilor, l-a găsit pe al doilea marcator al echipei sălăjene, mijlocaşul Mihai Bode singur iar acesta a marcat din şase metri.
CS Oşorhei a evoluat în formula: Hava – Morar, Pintea, Pop, Arsene (51 Fitero) – Lupuţ, Andor (81 Ban), Ember, Todea (76 Magda), Blănaru – Lupaşcu (70 Dorbescu). Antrenori: Cosmin Bodea şi Viorel Domocoş.
Până joi jucătorii de la CS Oşorhei se vor afla în continuare la antrenamente sub comanda lui Cosmin Bodea. Vacanţa va veni după antrenamentul de joi. „Cel mai probabil vor primi pauză până la finalul lunii iunie. Voi comunica programul în zilele ce urmează. Din punctul meu de vedere a fost un campionat bun pentru CS Oşorhei, am încheiat pe locul trei iar jocul a mers în special în ultima parte a sezonului când am făcut partide foarte bune şi pentru că ne-am închegat ca echipă iar omogenitatea a dat roade”, a conchis Bodea, care este însă convins că echipa sa poate mai mult de atât.