Szallay Tamaş triplu campion naţional la înot

0
Posted July 22, 2013 by Lucian Popa in Altele sporturi

atac

de Lucian Popa
În cursul dimineţii de lui CS Crişul Oradea mai precis Ionel Bungău directorul clubului a reluat tradiţia conferinţelor de presă săptămânale. De astă dată subiectul principal a fost Campionatele Naţionale de nataţie desfăşurate la finele săptămânii trecute. Înotătorii de la CS Crişul antrenaţi de Ileş Zolt au avut o evoluţie foarte bună.
Cea mai bună performanţă a fost realizată de Szallay Tamás (foto), la categoria de vârstă 14 ani, cel care a devenit triplu campion naţional, în probele de 50, 100 şi 200 m bras. Tot înotătorul bihorean a mai ocupat locul V la 200 m fluture, locul VI la 100 m fluture şi loclu VII la 50 m fluture.
Un alt performer Ionuţ Gavriş este dublu vicecampion naţional la categoria 16 ani, în probele de 50, respectiv 200 m bras. El a mai ocupat locul IV la 100 m bras şi locul VIII la 200 m liber.
În fine Erich Vodă a obţinut medalia de bronz la categoria 15 ani, în proba de 50 m bras. O altă medalie de bronz a fost câştigată de Ioana Buzlea, la categoria 13 ani, în proba de 400 m mixt. Ea s-a mai clasat pe locul V la 100 m bras şi pe locul VI la 50 m bras.