Opţiune serioasă pentru câştigarea Memorialului „Antonio Alexe”

0
Posted September 6, 2013 by Lucian Popa in Baschet

007

Echipa de baschet masculin a CSM Oradea a luat o opţiune serioasă în tentativa de a câştiga cea de-a patra ediţie a Memorialului „Antonio Alexe” la baschet masculin. Bihorenii au reuşit o victorie meritată cu scorul de 88-74 (24-27, 25-25, 19-9, 20-13) în faţa celor de la BC Mureş Târgu Mureş, nimeni alta decât vicecampioana naţională din sezonul trecut.
Partida a început după ce Dorin Costrăş (foto cu mingea), antrenorul secţiei de polo a CSM Oradea a dat lovitura de începere într-un proiect de a promova valorile sporului bihorean.
Oaspeţii încep bine partida şi Cuic şi peciukas marchează primele puncte, replica gazdelor venind de la Subotic. Comagic combină sub panoul adversr cu Denison, iar mureşenii au un pnct avans 9-10, moment în care Ivanovic acumulează deja trei greşeli personale.
Oaspeţi cu doi pivoţi în permanenţă pe parchet Ivanovic şi Mladenovic domină lupta, acesta din urmă fiind deosebit de agil. Denison transformă libera suplimentară dar Martinovic marchează de la distanţă menţinându-şi echipa în avantaj. Nivelul partidei este unul ridicat, debutează în echipa bihoreană în aplauzele publicului

002

Titus Nicoară după cinci sezoane petrecute în Austria şi la Gaz Metan Mediaş. Vizitatorii au „lunetişti perfecţi” Martinovic şi Peciukas obligându-l pe Cristian Achim să solicite timp de odihnă. Dillon reduce din handicap în urma a două acţiuni personale şi mureşenii au un minimum avantaj 27-24.
Franklin şi Nicoară marchează primele puncte ale sfertului secund, iar Oradea domină tactic pe parchet. Makovic marchează dintr-o poziţie extrem de dificilă (cu om pe el de la distanţă) iar tribunele exultă. Oaspeţii replică imediat prin Ivanovic un jucător complet. Nicoară interceptează iar Subotic îşi arată clasa marcând dintr-o poziţie imposibilă. Partida se echilibrează, Lupusavei fostul jucător al orădenilor marchează pentru alb-albaştri de trei puncte, iar Subotic ecte chemat pe bancă după o mini altercaţie cu Jucan. Ţibîrnă îşi face treaba în faţa lui ivanovic, dar este sancţionat cu fault antisportiv. Martinovic ratează liberele. Comagic îşi arată limitele dar este secondat îndeaproape de Subotic care marchează ultimele puncte. La pauza mare, mureşenii aveau trei puncte avantaj.
După pauză continuă duelul interesant dintre Denison şi Mladenovic, ultimul marcând constant în timp ce aruncare lui Ivanovic nici nu atinge inelul. Echilibrul se menţine Cuic şi Subotic fiind mereu în prim plan.
Dillon are acţiuni individuale specifice, publicul simte momentul bun şi-i încurajează frenetic favoriţii. Diferenţa începe să crească constant în favoarea organizatorilor Nicoară ieşind la rampă. Acesta are o perioadă aproape perfectă marcând coş după coş şi având intercepţii în apărare. Oradea se distanţează clar 65-58 iar Srecko Sekulovic antrenorul celor din Târgu Mureş solicită timp de odihnă. Denison comite cea de-a treia greşeală personală, iar Popescu încercă de două ori de la distanţă dar ratează. Apărarea baschetbaliştilor locali dă roade, Ţibîrnă (un altfel de jucător faţă de sezonul trecut), punctează constant de la libere.
Urmează ultimul sfert. Oradea se menţine în atac şi recuperează în terenul advers. Mladenovic înscrie dar urmează două execuţii de zile mari ale lui Markovic care ridică sala în picioare. Ivanovic comite cea de-a patra greşeală personală, iar roş-albaştri se distanţează la cea mai mare diferenţă 80-63. Oaspeţii revin în joc după faultul suplimentar transformat de Peciukas dar speranţele lor scad o dată cu trecerea timpului. Franklin conduce atacurile până la limita timpului regulamentar iar Subotic îşi asumă mereu ultima aruncare.
Mureşenii nu mai au şansă să recupereze diferenţa de aproape 10 puncte, şi forţează pe atac. Acelaşi Franklin marchează din poziţia preferată, din căciulă şi Peciukas de la trei puncte închide tabela.
Succes meritat al orădenilor care au arătat concentrare foarte mare în momentele importante şi o apărare exactă în sfertul al treilea când s-a făcut diferenţa.
CSM Oradea: Comagic 4 puncte, Markovic 14, Popescu, Dillon 13, Subotic 17, Nicoară 19, Denison 9, Ţibîrnă 4, Franklin 8. Antrenor: Cristian Achim.
În celălalt joc al zilei secunde Alba Fehervar – Marso NYKK Nyiregyhaza 97-58 (21-20, 29-14, 22-7, 25-17).