13 medalii pentru orădeni la Cupa Mureşul

0
Posted October 21, 2013 by Lucian Popa in Sporturi de contact

judo

Duminica 20 octombrie 2013, la Targu Mures, tinerii judoka de la LPS-CSS Liberty Oradea, au participat la un puternic Turneu de judo pentru copii, dotat cu “Cupa Muresul”, editia a III -a;
Competitia a fost adresata copiilor cu varsta U 15, U 13 si U 11 si a fost practic o reeditare a campionatelor nationale din acest an, la ea participand un numar de 575 de sportivi din 67 de cluburi sportive din tara, la unele categorii, nivelul participantilor fiind unul destul de ridicat;
Pentru tinerii sportivi oradeni, a fost din nou un bun prilej de verificare a stadiului de pregatire actual si de acumulare de experienta competitionala, in vederea abordarii cu succes a anului competitional 2014;
Bilantul delegatiei de la LPS-CSS Liberty Oradea a fost unul bun, ei cucerind 13 medalii si nu mai putin de 6 locuri 5, adica alti 6 sportivi oradeni, s-au aflat in lupta pentru medaliile de bronz;
Cele mai bune evolutii si implicit cele mai bune rezultate au fost obtinute de urmatorii:
Lungu Sarolta 44 kg U 11
Evolutii meritorii dar neancununate de o medalie, datorita in special lipsei de experienta sau a unor arbitraje partinitoare, au avut si urmatorii sportivi:
Morar Paul, Bivol Ghenadie, Fodor David, Costandache Calina, Ignatescu David, Popovicu Luana, clasati pe locul 5;
Stoica Razvan, Varga David, Mierlut Alex, Salajan David, Kasziba David, Groza Darius, Popa Cristian, clasati pe locul 7;
Sportivii sunt pregatiti si au fost insotiti la Cupa Muresul, de antrenorii Goncearenco Alexandru, Borza Alina, Ianc Olimpia, Bibart Bianca, Halmajan Ioan si Morar Emil;