S-au făcut de ruşine la Turda!!!

0
Posted November 23, 2013 by Lucian Popa in Fotbal

005

FC Arieşul Turda, echipă care nu reuşise să bată pe nimeni în acest sezon şi care are cel mai năucitor pasiv ca adevăr, – 17, a detonat bomba etapei a 15-a din Liga III. Turdenii au învins, fără drept de apel, la un scor fluviu, 4-0 pe CS Oşorhei, una dintre grupările cu pretenţii din acest eşalon. Istoria partidei s-a scris după mijlocul primei reprize, gazdele reuşind să marcheze trei goluri într-un interval de numai 10 minute. Muntean a deschis scorul în minutul 27 la finele unui atac rapid pe partea dreaptă, în care apărarea din Oşorhei n-a reuşit să strângă în centru iar mingea s-a strecurat pe sub Hava, înlocuitorul lui Segiu Ghilea (suspendat). Peste numai două minute, pe o contră, în plin atac bihorean, o minge pierdută pe 16 metri, acţiune rapidă a gazdelor, cursă a lui Fetea care a făcut 2-0 cu un şut de la 16 metri. În minutul 37 era deja 3-0 în urma reuşitei lui Boroştean, direct din lovitură liberă de la 17 metri. După o oră de joc Ştefan Popa a stabilit scorul final. 4-0, în urma unei lovituri de colţ. Un scor umilitor pentru o echipă care se anunţa ca mare favorită sub soarele ligii secunde şi o vcitorie cât se poate de concludentă şi meritată a turdenilor. CS Oşorhei a avut şansele ei însă firave şi ineficiente.
„Avertizasem toată săptămâna ca să nu ne luăm după clasament şi nu cumva Turda să-şi intre în mână cu noi” – a presimţit Rudy Kovacs. „Este o tinereţe care se vede. Dacă luăm gol greu revenim. Îmi asum vina însă nu cred că toată lumea din teren îşi asumă responsabilităţi. Cred că se vor lua măsuri la finele acestui an. Categoric linia nu este cea bună”, a conchis antrenorul de la CS Oşorhei care a mizat pe următorii jucători: Hava – Bogman (46 Morar), Pintea, Ş. Pop, Contor – Arsene (70 Todea) Magda – Ember, Poiană (33 Ban), Andor (61 Ardelean) – Achim.