Surpriză de proporţii la Aleşd. Hidişeul şi Sântandreiul câştigă clar

0
Posted November 11, 2013 by Lucian Popa in Fotbal

crisul

Lucian Popa

Sâmbătă şi duminică s-au disputat jocurile din cadrul rundei a XIII-a a Ligii a IV-a de fotbal Bihor. Aşa cum era de aşteptat favoritele s-au impus pe linie cu excepţia jocului de la Aleşd acolo unde formaţia gazdă a reuşit una dintre surprizele campionatului trminând neînvinsă disputa cu liderul. Aşadar la vârful clasamentului disputa rămâne deschisă cel puţin trei echipe având şanse la laurii de campioni.

CSU Partium Oradea – Viitorul Marghita 1-2
Marcatori: Szeles 31 – Forizs 48, F. Lazăr 90

CF Liberty – Luceafărul Oradea 2-5
Marcatori: M Vaida 67, F. Ciorba 78 – Taebo 17, 88, Emebo 71, 81, Chigozie 88
C. roşu: Ozoyehe (Luceafărul) în min. 82 pentru cumul

Crişul Sântandrei – Poiana Budureasa 4-0
Marcatori: Morna 10, 44, Lobonţ 52, Filimon 88

FC Hidişelul de Sus – CSM Olimpia Salonta 3-0
Marcatori: Neaga 24, D Sundas 33, Bundea 61

Crişul Aleşd – Kinder Junior 0-0
Marcatori: Szeles 31 – Forizs 48, F. Lazăr 90

Victoria Avram Iancu – CF Bihorul Beius 1-2
Marcatori: Paina C 83 – Pereţ 21, Trip 75
După marcarea celui de-al doilea gol al oaspeţilor, un grup de spectatori din spatele gardului l-au înjurat şi scuipat pe arbitrul asistent 1. Gazdele au trimis acolo un om de ordine, dar spectatorii au continuat să-l scuipe pe oficialul jocului.

Viitorul Borş – CSO Ştei 1-1
Marcatori: Moisa 76 – Modan 45

CSC Sânmartin – Biharea Vaşcău 8-0 (meci întrerupt în min. 46)
Marcatori: Chira 6, G Bogdan 7, Popescu 18, L Jurca 22, 45, O Ghilea 23, 39, Buştea 30,
Partida s-a întrerupt în min. 46, când oaspeţii au ieşit cu doar şase jucători de la vestiare şi nu au mai putut continua meciul. Biharea a început meciul cu doar 7 jucători, Teglaş Augustin nemai revenind pe teren pentru rperiza a doua din cauza unei accidentări.
La juniori 1-1

Clasament seniori
1. Kinder Junior 13 10 2 1 38-6 32p +11
2. CSC Sânmartin 13 10 1 2 56-19 31p +10
3. FC Hidişelul de Sus 13 9 4 0 35-8 31p +13
4. Crişul Sântandrei 13 9 2 2 31-15 29p +11
5. CF Bihorul Beius 13 9 0 4 41-24 27p +9
6. Luceafărul Oradea 13 7 2 4 32-23 23p +2
7. Victoria Avram Iancu 13 7 0 6 31-28 21p +3
8. CSO Ştei 13 5 4 4 14-16 19p +1
9. CSM Olimpia Salonta 13 5 2 6 24-20 17p -4
10. Viitorul Borş 13 4 4 5 19-22 16p -2
11. Viitorul Marghita 13 4 2 7 13-30 14p -7
12. CSU Partium Oradea 13 3 1 9 14-36 10p -11
13. Poiana Budureasa 13 2 2 9 16-36 8p -13
14. Crişul Aleşd 13 2 2 9 12-41 8p -10
15. CF Liberty 13 1 2 10 14-34 5p -16
16. Biharea Vaşcău 13 1 2 10 8-40 5p -13

Etapa viitoare (16-17 noiembrie):
CSU Partium Oradea – CSC Sânmartin –
Viitorul Marghita – CF Liberty –
Luceafărul Oradea – Crişul Sântandrei –
Poiana Budureasa – FC Hidişelul de Sus –
CSM Olimpia Salonta – Crişul Aleşd –
Kinder Junior – Victoria Avram Iancu –
CF Bihorul Beius – Viitorul Borş –
CSO Ştei – Biharea Vaşcău –

Rezultate Cupa României faza 1
Stânca Vadu Crişului – Minerul Şuncuiuş 1-2
Marcatori: Puşcău 13 – P Toderaş 47, Brândaş 63
C. roşii: Cosma Dan (Stânca) în min. 77 pentru cumul, Madar F (Stânca) şi Bila (Minerul) ambii în min. 90 pentru lovire reciprocă

Inter Aştileu – Locadin Ţeţchea 0-2
Iaz 17, C Butuc 68

Unirea Valea lui Mihai – Phoenix Diosig 13-3
Kereszturi 2, 8, 36, Sandor Kr. 26, 32, Gabor 62, 88, Iles 70, 78, 84, Fele Sz. 81, Lakatos 89 – Mare 12, 34, 50

Voinţa Suplac – Minerul Popeşti-Voivozi 7-6, după executarea loviturilor de departajare

Electric Star Marghita – Sporting Lugaş 1-10
Molnar G. 70 – Bela 2, D Varga 18, 31, 72, 89, Noje 22, Criste 38, David 44, Sârca 90

Foresta Tileagd – CS II Oşorhei 0-4, meci întrerupt în min. 70 din cauza unor incidente create de jucătorii gazdă
S Ban 2, 18, R. Ardelean 12, Puşcău 49 (11 m)
C. roşu: S. Popa (Foresta) în min. 75 pentru cumul de cartonaşe galbene

Viitorul Tărian – Voinţa Cheresig 2-1
B Abrudan 44, Vedinaş 90+2 – I Bulzan 50

Partizanul Sânnicolau Român – Unirea Livada 3-5
Bragye V. 4, Sabău Gh 50, Hendre 88 – Galiş 18, Cr. Matei 36, 63, 80, Maxim 72,

CS Mădăras – AS Cefa 3-2 (2-2, 2-2) după prelungiri
precup 35, Baran 44, Născuţiu 118 – Brânzaş 16, Popviciu 21

Dacia Gepiu – FC Bihor II 0-3

LPS Bihorul – FC Universitatea 2-3
Avram 60, Milian 87 (autogol) – Ilieş 2, Vese 57, Leş 77

Cetatea Biharia – Frontiera Oradea 2-3
Lucaciu I. 61, Gali 75 – Herle 10, Mihiş 12, Coste 85

Inter Crişul Batăr – Victoria Tulca 3-0 neprezentare

Gloria Căbeşti – Unirea Roşia 0-2
D. Bolha 33, V Burecu 51

Vulturul Dobreşti – Izvorul Cociuba 0-2
Ştefan D 24, 38
C. roşi: L. Covaci (Vulturul) şi Ţirban Ionuţ (Izvorul) în min. 70 pentru lovire reciprocă

Cetatea Finiş – Zorile Bunteşti 0-3

Cele 16 echipe calfiicate mai departe se vor întâlni în faza a II-a cu formaţii care activează în Liga a IV-a. programul şi data disputării jocului va fi stabilit de Comisia de Competiţii a AJF Bihor şi de către Biroul Executiv.


Despre autor

Lucian Popa

Lucian Popa este proprietarul cotidianului online Arena Bihoreana, avand o bogata experienta ca si corespodent sportiv.

0 Comentarii



Fii primul care comenteaza!


Adauga un comentariu


(obligatoriu)