Cosmin Călugăr vicecampion naţional de cadeţi

0
Posted December 2, 2013 by Lucian Popa in Sporturi de contact

cosmin

În urmă cu câteva zile au avut loc la Craiova, Campionatele Naționale de box ale României, competiţiei rezervată cadeților.
Întrecerea a adunat la start tot ce are mai bun țara noastră la cea mai mică categorie de vârstă. Municipiul Oradea a fost reprezentat de trei pugilişti de la CS Crişul Oradea (antrenor Mihai Mikloş) şi anume Dănuţ Cotuna, Cosmin Călugăr (foto) şi Buzaş Norbert.
La startul ediţiei din acest an a naţionalelor s-au aliniat 172 de participanţi care au disputat nu mai puţin de 154 meciuri.
Cel mai bun rezultat al delegaţiei bihorene a fost obţinut de Cosmin Călugăr cel care în cadrul categoriei 46 kilograme a devenit vicecampion naţional. Orădeanul a cedat abia în ultimul act la puncte în faţa lui Radu Ghiţă. Aproape de medalie a fost şi Norbert Buzaş cel care la categoria 44,5 kilograme a terminat pe locul al patrulea după o victorie şi o înfrângere. Din păcate pentru el Dănuţ Cotuna nu a ajuns în fazele superioare ale categoriei 48 kilograme.