Macaru şi Oşvat medaliaţi cu bronz la Cupa României

0
Posted March 20, 2014 by Lucian Popa in Sporturi de contact

rares

LUCIAN POPA

Municipiul Iaşi găzduieşte în acese zile o interesantă întrecere pugiliştică pentru sneiori. Este vorba de Cupa României la box, întrecere care se desfăşoară în premieră în ultimii ani fără ca sportivii să poarte cască.
Judeţul Bihor a fost reprezentat de trei sportivi legitimaţi la CS Crişul Oradea şi anume Rareş Macaru (foto) la categorioa 81 kilograme, Mihai Şandru la categoria 91 kilograme şi Nelutu Osvat la categoria +91 kilograme. Cei trei pugilişti orădeni sunt pregătiti de antrenorul emerit Mihai Mikloş.
În primul tur Rareş Macaru campionul naţional de tineret a trecut fără probleme cu scorul de 3-0 de Radu Stefan de la Dinamo Bucureşti. Din păcate pentru el în meciul pentru intrarea în marea finală, Rareş Macaru a fost oprit de arbitrul din ring să mai continue din cauza unei hemoragii nazale.
Tot în turul inaugural Nelutu Osvat a câştigat în faţa lui Iancu Andrei de la Box Club Bacău. Şi el a pierdut la puncte în meciul pentru intrarea în finală, dar îmbucurător este faptul că doi orădeni au cucerit medalia de bronz la seniori.
Din păcate pentru el Sandru Mihai a cedat în primul tur în compania lui Jitaru Victor de la Box club bacău, nimeni altul decât campionul naţional.