0
Posted April 7, 2014 by Lucian Popa in Fotbal

c hagi

fcbihor.ro

Echipa de copii de la FC Bihor a câștigat faza zonală a Cupei Hagi Danone și s-a calificat pentru turneul final
Echipa de copii născuți în anul 2002 a clubului FC Bihor a câștigat faza zonală a Cupei Hagi Danone, turneu care s-a desfășurat sâmbătă și duminică la Cluj Napoca, la Baza Unirea.
Formația antrenată de Lucian Ulici a fost repartizată în prima faza în grupa B, alături de echipele Viitorul Gherla și Mara Baia Mare.
În prima partidă, jucătorii orădeni s-au impus cu scorul de 3-2, după ce la pauză erau conduși cu 2-0 de maramureșenii de la Mara Baia Mare. Golurile „roș-albaștrilor” au fost înscrise de Andraș și Costea, ultimul înscriind de două ori.
În cel de-al doilea joc, bihorenii au întâlnit echipa din Gherla, pe care au întrecut-o clar, cu scorul de 5-1, după ce la pauză conduceau 4-0. Golurile din această confruntare au fost înscrise de R. Pop, Beiușanu, Andraș și Costea, ultimul iarăși cu două reușite.
Cum în cea de-a treia dispută a grupei B, Viitorul Gherla a întrecut cu scorul de 2-1 formația Mara Baia Mare, în clasament, FC Bihor s-a situat pe primul loc, Viitorul Gherla pe locul II, iar Mara Baia Mare pe cea de-a III-a poziție.
În grupa A, după desfășurarea jocurilor, pe primul loc s-a situat Viitorul Zalău, pe locul II, LPS Satu Mare, iar pe poziția a III-a, Gloria Bistrița.
În semifinale s-au calificat primele două clasate din cele două grupe, iar FC Bihor a întâlnit LPS Satu Mare, pe care a întrecut-o cu scorul de 2-1, după ce la pauză scorul a fost egal, 1-1. Golurile „roș-albaștrilor” au fost marcate de Blăgea și Costea.
În cealaltă partidă a penultimului act, Viitorul Gherla a dispus de Voința Zalău cu 2-1, astfel că în finală, elevii antrenorului Lucian Ulici s-au confruntat din nou cu cei de la Viitorul Gherla. Și de această dată, FC Bihor s-a impus, acum cu 2-0(0-0), prin golurile marcate de R. Bartha și Săutiuț.
Astfel, orădenii au câștigat faza și s-au calificat pentru turneul final al Cupei Hagi Danone, care se va desfășura în localitatea Ovidiu din județul Constanța, în perioada 30 mai – 1 iunie. La faza finală vor participa 8 echipe, câștigătoarele fazelor zonale.
La turneul de la Cluj, FC Bihor a câștigat și titlul de golgheter, prin Vlad Costea, care a marcat 5 goluri.
„Sunt mulțumit de prestația jucătorilor. Ne-am dorit cu toții să câștigăm turneul și să ne calificăm la faza finală, pe țară. Am demonstrat încă o dată faptul că titlul de vicecampioni naționali nu a fost o întâmplare”, a declarat, la final, antrenorul echipei orădene, Lucian Ulici.
Jucători pe care s-a bazat tehnicianul orădean la acest turneu au fost: Eduard Beke și Nadin Herman – portari; Patrick Blăgea, Loren Ioviță, Patric Andraș, Horia Beiușanu, Ricardo Bartha, Vlad Costea, Răzvan Pop, Alex Săutiuț, Denis Tiponuț și Casian Ulici.