0
Posted April 28, 2014 by Lucian Popa in Atletism

cross

LUCIAN POPA

Traseul de alergare pentru cros din Băile-Felix a găzduit sâmbătă 26 aprilie, finalele Olimpiadei Sportuşi Şcolar la cros pentru gimnaziu şi licee, atât la băieţi cât şi la fete. Întrecerea a fost organizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Bihor în colaborarea cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor.
La start s-au adunat 147 de concurenţi din 39 de judete, 73 la feminin şi 74 la masculin.
La fete categoria gimnaziu cea mai bună a fost Loredana Cimpoieru de la Caraş Severin, urmată de Angela Olenici din Suceava şi Raluca Epure din Braşov. De asemenea la categoria liceu Gabriela Doroftei din Suceava a trecut prima linia de sosire urmată de Cătălina Chircă (Dolj) şi Maria Florea (Hunedoara).
La categoria băieţi gimnaziu Ion Grigore din Prahova a fost cel mai bun urmat de Ionuţ Răducu (Buzău) şi Marian Cătălin (Sălaj). Cursa liceenilor a fost cea mai atractivă Bogdan Bălăşoiu din Buzău, reuşind să câştige urmat de Sebastian Beldean (Mureş) şi Rareş Popescu (Sibiu).