CSM Oradea pierde titlul de campioni nationali in ultimul meci!!!

0
Posted June 12, 2014 by Lucian Popa in Baschet

foto

Joi seara în Sala “Olimpia” din ploieşti s-a desfăşurat jocul decisiv din cadrul finalei Ligii Naţionale de baschet masculin. La general scorul era egal 2-2. S-au întâlnit echipele CSU Ploieşti şi CSM Oradea. În urma unui meci extrem de interesant gazdele au reputat o victorie şi totodată au câştigat medaliile de campionai echipa organizatoare CSU Ploieşti cu scorul de 100-94 (28-28, 19-20, 23-21, 30-25).
Oradea a inceput mai bine şi a condus după reuşite lui Denison, pentru ca burlacu şi Popovic să marcheze primele puncte pentru gazde. Oradea abuzează de aruncările de la distanţă şi ratează dar Subotic înscrie în cele din urmă. La faza imediat următoare Burlacu înscrie, iar Mohamed este imbatabil. Fazele se succed cu repeziciune sub ambele panouri, Lee înscriind cu panoul. Subotic este cel care menţine “Oradea în viata” dar Burlacu continuă să înscrie constant. După ce Hallik intră în locul lui Nicoară înscrie de la distanţă pentru un echilibrat 17-15. După liberele lui hallik Oradea preia conducerea 20-19, iar popovic îşi face bine treaba. Subotic este “on fire” pentru orădeni care sunt mai buni la recuperări. Burlacu nu poate fi oprit şi duce din nou plieştiul la şase lungimi. Fault tehnic pentru proteste pentru iar Oradea profită. Markovic dintr-o pozitiv dificilă înscrie iar Oradea revine pe tabelă.
Markovic înscrie primul în sfertul secund iar Oradea are trei puncte avans iar Dillonj este mai rapi decât Flowers, inscriind singur. Lee transformă libera suplimentară iar Markovic este omul potrivit. Ţibîrnă este sacnţionat cu fault ofensiv. Nicoară urmăreşte după pătrunderea lui Dillon şi înscrie. Oradea are avantaj 37-31. Timp de odihnă Ploieşti. Burlacu înscrie de la distanţă iar Nicoară este exact. Dillon profită şi înscre şi el iar Oradea impune ritmul şi Nicoară înscrie la limita timpului de atac. Gazdele abuzează de aruncările de la distanţă şi irosesc atacuri bune, iar Oradea nu poate profita. Denison acumulează cea de-a doua greşeală personală, iar Lee este metronom. Ploieştiul revine datorită inspiraţiei lui Krapic, iar Mohamed înscrie prin sleam-dunk cu toată opoziţia lui Ţibîrnă Acelaşi jucător ofensiv pătrunde fără nici o problemă şi înscrie. 47-45. Markovic pe ultima aruncare dificilă transformă şi Oradea are un puncte avans la pauza mare 48-47.
Mohamed este primul marcator după pauză pentru ca Nicoară să puncteze si el. Franklin recuperează de lângă Burlacu si inscrie pentru ca Oradea să conducă pe tabelă. Mohamed nu are adversar in două faze consecutive, iar cristian Achim solicită timp de odihnă. Mohamed este imbatabil in duelurile unu la unu şi nu poate fi oprit indiferent de numele adversarului. Gazdele se apără exact dar Subotic reuşeşte să înscrie. Ploieştiul ajunge la plus 4 iar Denison este inlocuit din nou. Acumulează trei greşeli personale. Jocul scade in intensitate, Oradea caută solutia cea mai favorabilă, dar iroseşte timpul de atac. Markovic înscrie incredibil de la distanţă iar Ţibîrnă acumulează cea de-a cincia greşeală personală. Oradea revine şi trece din nou în avantaj 69-68. Flowers este mult peste apărarea gazdelor, iar ultimul atac aparţine oaspeţilor. Hallik ratează iar ploieştenii conduc pe tabelă.
Începe ultimul sfert. Nicoară punctează pentru oaspeţi, iar Burlacu punctează şi el. Markovic faultează total inutil, iar Mohamed profită. Arbitrii dau o decizie in favoarea oaspeţilor, iar Denison inscrie. Oradea preia din nou conducerea, iar Lee egalează. Din nou Ciulin, unul dintre arbitrii arată decizia favorabilă oaspeţilor, iar markovic este imperial. 5/7 de la distanţă. Flowers il obligă pe Denison să comită cea de-a patra greşeală personală, iar primul egalează. 79-79. Adamovic se duce pană-n coş, iar Dillon il imită. Lee se descurcă foarte bine, iar Oradea suferă. Franklin ratează libera, iar Flowers il obligă pe Cristian Achim să solicite timp de odihnă. Dillon egalează 85-85. Krapik înscrie libera suplimentară. Lee face diferenta la finalizare iar Markovic ratează de la distanţă. Ploietiul ajunge la +5, iar Franklin combină perfect cu Denison. Mohamed recuperează iar Markovic este sanctionat cu greşeală. Mohamed măreşte diferenta 94-88. Timp de odihnă Cristian Achim!!! Dillon comite abateze de paşi si totul s-a terminat. Cu un minut şi 12 secunde înainte de final Vladimir Arnautovic antrenorul gazdelor solicită timp de odihnă. Gazdele recuperază şi timpul trece în favoarea lor. Krapic inscrie de la distanţă şi gazdele sunt campioni… Markovic face fault repede, iar Franklin inscrie de la distanţă. Si totul s-a terminat. Mohamed pasează greşit, iar Oradae are două libere. Ratează prima. Si inscrie a doua. Franklin faultează repede, Meritat gazdele au fost mai buni.