Sezon incununat cu promovare pentru CSC Sanmartin

0
Posted June 22, 2014 by Lucian Popa in Fotbal

csc

Echipa de fotbal CSC Sânmartin – campioana Bihorului – a avut prima şansă în partida de baraj pentru Liga a III-a de la Câmpia Turzii. Bihorenii au câştigat în final cu scorul de 5-3 în faţa celor de la Sportul Şimleul Silvaniei.
Elevii lui Florin Fărcaş au avut încă un avantaj în meciul de sâmbătă după-amiază, deschizând scorul încă din minutul 6! După o greşeală în lanţ în apărarea şimleuană, începând cu portarul Mihai Blidar, Gheorghe Popescu a înscris cu capul, de la vreo 10-12m, în urma unui corner de pe partea dreaptă.
Cu toate acestea, Sportul a revenit rapid în joc şi a egalat prin Adrian Dregan, printr-un şut plasat,de la 14-15m! Mai mult, sălăjenii au beneficiat de o lovitură clară de la 11m, pe care Silviu Crişan a concretizat-o cu sânge rece!
Elevii lui Lupo Lorand puteau intra în avantaj la vestiare, dar, în ultimele secvenţe ale reprizei, „centralul” a acordat un penalty pentru CSC Sânmartin, incriminat vehement de jucătorii şi banca tehnică a Şimleului.
De la începutul actului secund, s-a văzut diferenţa de pregătire fizică, iar pe teren era doar o echipă: CSC Sânmartin, care a început să preseze cu toate liniile, dar fără ocazii foarte clare la poarta apărată de Mihai Blidar. În minutul 65, pe o contră tăioasă, Adrian Gheţi a fost faultat în careu şi Silviu Crişan se afla pentru a doua oară la punctul cu var! De data aceasta, „Virus” a trimis slab şi portarul Cosmin Verdeş a respins în faţ[. Norocul a fost de partea sălăjenilor, deoarece “vulpoiul” Tudor Ulmeanu a interceptat mingea, marcând pentru 3 – 2! Cerul s-a prăbuşit peste tabăra bihoreană, iar eleviilor lui Florin Farcaş nu le-a mai ieşit nimic.
Minutele treceau, iar atacurile campioanei din Bihor erau din ce în ce mai sterile şi sutele de fani ai Şimleului îşi frecau deja mâinile, iar oficialii căutau sticlele de şampanie SILVANIA de la rece…. Mai erau doar trei minute din timpul regulamentar şi CSC Sânmartin a beneficiat de o lovitură de la colţ, a urmat un fault clar la portar în careul mic, arbitrul a vrut să dicteze o lovitură indirectă pentru Sportul dar s-a „sucit” şi a validat golul de 3 – 3!!! În acel moment, majoritatea jucătorilor de la Şimleu Silvaniei au sărit la gâtul arbitrului, iar Cristi Ţurcaş l-a lovit, fiind eliminat.
Colac peste pupăză, în minutul 90, un contact între Cătălin Anghel şi un atacant adversar l-a determinat pe “centralul” Florin Ovidiu Mazilu (jud. Satu Mare) să indice din nou punctul cu var şi bihorenii aveau avantaj, după golul lui Andrei Grosu. Arbitrul a prelungit jocul cu 6 minute, timp în care CSC Sânmartin a înscris şi golul pentru 5 – 3, în ultimele secunde, dar jocul era deja decis…(sportulsalajan.ro)
Sambata s-au disputat cele 21 de partide de baraj pentru promovarea in Liga 3.
Va prezentam mai jos rezultatele partidelor si echipele care au facut pasul in esalonul al treilea.

PIATRA NEAMT: Bradul Putna (SV) – Gloria 2 1922 Bistrita (BN) 2-6
ZALAU: Somesul Oar (SM) – CSM Sighetul Marmatiei (MM) 1-5
CAMPIA TURZII: Sanmartin (BH) – CS Sportul 2007 Simleu Silvaniei (SJ) 5-3
GALDA DE JOS: Plaiul Iacobeni (CJ) – CS Iernut (MS) 1-2
LUGOJ: UTA Batrana Doamna (AR) – CS Retezatul Hateg (HD) 2-0
MOTRU: Magura Cisnadie (SB) – CS Metalul Otelul Rosu (CS) 0-0 (3-4 penalty-uri)
VALCEA:C.N. Dinicu Golescu Cimpulung (AG) – AS Inter Markus Slatina (OT) 1-0
DROBETA TR SEVERIN: ACS Flacara Horezu (VL) – CS Orasenesc Filiasi (DJ) 2-3
DEVA: Ghiroda (TM) – CS Industria Galda de Jos (AB) 2-2 (6-7 la penalty-uri)
SLOBOZIA:Viitorul 2010 Buzau (BZ) – ACS Viitorul Insuratei (BR) 1-0
BACAU:ACS Sepsi OSK Sfantul Gheorghe (CV) – CS Selena Jaristea (VN) 1-1 (6-5 la penalty-uri)
BRAILA:ACS FC Delta Dobrogea Tulcea (TL) – CFR Constanta (CT) 6-0
CALARASI:AS Vointa Snagov (IF) – Unirea Fierbinti (IL) 4-0
PLOIESTI:ACS Inainte Modelu (CL) – ACS Petrolul Roata (GR) 3-1
SLATINA:CS Minerul Mehedinti 2010 (MH) – CS Gilortul Targu Carbunesti (GJ) 2-0 (dupa prelungiri)
GHERMANESTI:CS Sporting Rosiorii de Vede(TL) – AFC GIM Bucuresti(Buc) 1