Judoka romance pe podium

0
Posted July 13, 2014 by Lucian Popa in Sporturi de contact

foto 1

Sportivii români au reușit trei clasări pe podium la Cupa Europeană de judo de la Sindelfingen (Germania), o victorie prin Violeta Dumitru (cat. 48 kg) și două locuri trei, Cristina Matei (foto) și Roxana Ioancă (ambele cat. 52 kg).

Violeta Dumitru s-a impus la categoria 48 kg după ce a trecut pe rând de Julia Rotthoff (Germania), în sferturi, Katharina Menz (Germania), în semifinale, și de italianca Angela Giamattei, în finală.

În limitele cat. 52 kg, Roxana Ioancă a pierdut în primul tur la Vera Dworaczyk (Germania), a învins-o în recalificări pe rusoaica Olga Gagarina, iar în meciul pentru bronz a întrecut-o pe poloneza Dorota Smorzewska. Cristina Matei a pierdut la Smorzewska, în turul inaugural, apoi a dispus de olandeza Mandy Tjokroamoto în recalificări și de Dworaczyk în meciul pentru bronz.

Diana Kovacs (48 kg) s-a clasat pe locul 5, ratând treapta a treia a podiumului după ce a pierdut meciul decisiv cu Menz.

Și Eduard Nicolaescu (73 kg) a terminat pe cinci, fiind învins în ultima partidă de germanul Julian Kolein. Alex Ferariu s-a clasat pe locul 7 la cat. 60 kg.

Renata Bucătari (cat. 63 kg) a pierdut în primul tur.

Gheorghe Cristian Bodîrlău (cat. 81 kg) va evolua duminică.

La competiție s-au aliniat 247 de sportivi din 32 de țări, dintre care 163 la masculin și 84 la feminin.