Ioana Matei bronz la cupa Europeana de la Belgrad

0
Posted September 29, 2014 by Lucian Popa in Sporturi de contact

ioanaAproape 250 de sportivi si sportive din 25 de tari si-au dat intalnire sambata si duminica la Belgrad, unde s-a desfasurat editia 2014 a Cupei Europeane de Judo Seniori;
Romania a fost reprezentata de o delegatie destul de numeroasa de 23 de sportivi, 6 dintre ei fiind de la CSM Liberty Oradea;
Din nou printre remarcatii delegatiei oradene, s-a numarat Ioana Matei, care in limitele categoriei 48 kg, a reusit sa obtina o pretioasa medalie de bronz, cu 2 victorii la ippon in fata unor sportive din Slovenia si Serbia, pierzand in semifinale in fata clujencei Monica Ungureanu, castigatoarea categoriei;
O evolutie buna a avut si Valentin Radu, care in limitele categoriei 100 kg, s-a clasat pe locul 5, dupa 3 victorii in fata unor sportivi din Bosnia, Muntenegru si Ungaria, a pierdut in ultimele 3 secunde semifinala in fata Muntenegreanului Vulevic, sportiv care a devenit castigatorul categoriei si apoi demotralizat fiind a pierdut si pentru medalia de bronz;
Inca ne pus la punct cu pregatirea, dupa o mai lunga absenta din arena competitionala internationala, Dan Fasie, in limitele categoriei 73 kg, s-a clasat doar pe locul 9, reusind doar 2 victorii clare in fata unor sportivi din Croatia si Olanda, pierzand dintr-o nepermisa neatentie in fata Muntenegreanului Gusic (cel ce urma sa si castige categoria), si cu aportul unei greseli de arbitraj, in momentul in care conducea clar pe tabela de scor;
Ceilalti oradeni care au participat la competitia de la Belgrad, nu au reusit sa treaca de tururile preliminare, toti in cadrul categoriei 81 kg, ei fiind, Adrian Merge, Vlad Visan si Zoltan Farkas;