11 medalii la Balcaniada de Cros din Turcia

0
Posted November 10, 2014 by Lucian Popa in Atletism

soareDouă locuri doi şi-au adjudecat formaţiile senioarelor (8 km) şi seniorilor (10 km). La feminin, Elena Moagă s-a clasat a cincea (27:53), urmată de Mihaela Prunduş (28:01), pe poziţiile opt şi nouă plasându-se Daniela Constanatinescu (28:37) şi Ionela Dincă (29:33), pentru ca la masculin bronzul să-i revină lui Nicolae Soare foto  (28:48), Andrei Ștefana să fie al 6-lea (29:48), Ilie Corneschi al 8-lea (30:57), iar Ciprian Suhanea al 11-lea (33:22).
În componenţa Mădălina Florea (locul 3 – 19:24), Adelina Panaet (locul 5 – 19:54), Luminiţa Achim (locul 6 – 20:20) şi Anca Bunea (locul 7 – 20:37), echipa de la categoria tineret (6 km) a câştigat o altă medalie de aur. Băieţii de la tineret (8km) s-au întors în ţară cu medaliile de argint, team-ul fiind format din Andrei Bărbuţ (locul 5 – 24:39), Alexandru Staicu (locul 6 – 24:55), Cătălin Atănăsoaiei (locul 8 – 25:07) şi Bogdan Motogna (locul 9 – 25:35).
În cursa junioarelor (4 km) s-a impus Maria Ifteni (13:07), urmată de Gabriela Doroftei (13:15) şi Mihaela Petrea (13:21), Andreea Piscu trecând a opta linia de sosire (14:01), echipa tricoloră urcându-se pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere. La acceaşi categorie de vârstă, la masculin de această dată (6 km), team-ul nostru a ocupat locul secund, după Turcia: Ionuţ Drăguşin (locul 5 – 17:52), Marius Dumitru (locul 8 – 18:20), Andrei Leancă (locul 10 – 18:23), Dorin Rusu (locul 16 – 19:56).