Novak Djokovic al doilea finalist la Australian Open in 2015 !!!

0
Posted January 30, 2015 by Lucian Popa in Tenis

dkVineri 30 ianuarie pe Rod Lever Arena din Melborne, Novak Djokovic (foto) şi Stanislav Wawrinka au oferit o primă sefiminală la Australian Open de toată frumuseţea. S-a jucat multe schimburi de mingi, aproape de necrezut partida încheindu-se după cinci seturi. În primul set, Nole a reuşit să se impună la tie-break. A fost 7-1 pentru sârb. A urmat setul al doilea în care elveţianul, deţinătorul trofeului la Antipozi, a reuşit să se impună cu scorul e 6-3. Setul al treilea a revenit din nou sârbului mult mai lucid în momentele importante ale partidei. Scor 6-4. Şi s-a ajuns în setul al patrulea în care Wawrinka a reuşit din nou să revină şi să se impună cu scorul de 6-4 trimiţînd partida în decisiv. Djokovic a început mai bine conducând cu scorul de 3-0. Şi după ce a făcut al doilea break a ajuns la patru ghemuri diferenţă. A caştigat şi următorul ghem, astfel fiind doar o chestiune de timp până a închide meciul. Şi a fost un incedibil 6-0.