Comportare meritorie a oradenilor la o noua etapa a CN de atletism

0
Posted February 2, 2015 by Lucian Popa in Atletism

fotoÎn perioada 31 ianuarie – 1 februrie în sala de atletism din Complexul Lia Manoliu din capitală a avut loc etapa a doua a Campionatului Naţional de seniori, tineret şi juniori. Întrecerea a fost un criteriu de verificare a potenţialului fiecăruia înainte de întrecerea naţională care va avea loc în perioada 14-15 febraurie în acdeşai locaţie. Orădenii au avut rezultate destul de bune la juniori şi în creştere la seniori cu menţiunea că nu toţi atleţii de valoare ai judeţului Bihor au luat startul. Cel mai bun rezultat al delegaţiei bihorene l-a reuşit juniorul Hasegan Claudiu (foto) de la Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” din Oradea cel care a câştigat proba de săritura în înălţime juniori. Acesta antrenat de Florin Indrie a trecut peste ştacheta înălţată la 1,86 m. Colegul acestuia Kelemen Kristof antrenat de Virgiliu Preda a terminat pe locul al treilea proba de săritura în lungime în urma unei performanţe de 6,28 m. Orădeanul a terminat în apropierea podiumului proba de triplusalt după o performanţă de 13,46 m.

În cadrul întrecerii de seniori, Sergiu Perţe legitimat la CSM – CSU Oradea şi antrenta de acelaşi Virgiliu Preda a terminat concursul de săritura în înălţime pe poziţia a şaptea după ce a trecut peste ştacheta înălţată la 2,00 m la egalitate cu sportivii de pe locurile cinci şi şase dar departajaţi de încercări. Pe locul al nouălea a terminat şi Andrei Sassa tot de la CSM – CSU Oradea dar în concursul de săritură în lungime cu o performanţă de 6,91 m.  În fine un rezultat foarte bun a reuşit Cristian Tăut de la Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” din Oradea cel care în competiţia seniorilor a terminat în imediata apropiere a podiumului în proba de 800 m. Cu timpul de 1,55:49, Tăut a venit în final pe locul al patrulea. Cristian Tăut este elevul lui Florin Indrie şi este unul dintre atletţii de viitor ai judeţului.