Marian Oprea si Florentina Marincu, bronz la CE de la Praga

0
Posted March 7, 2015 by Lucian Popa in Atletism

marianMarian Oprea unul dintre cei mai buni atleţi români în activitate a reuşit să obţină medalia de bronz în cadrul reuniunii de seară zilei de sâmbătă 7 martie a Campionatului European Indoor de atletism care se desfăşoară în aceste zile la Praga. Performerul român Marian Oprea (foto) a reuşit o săritură foarte bună care a măsurat 16,91 în finala probei de triplusalt fiind cea mai bună săritură a lui în anul 2015. Proba a fost câştigată de portughezul Evora Nelson cu o săritură de 17,21 m cea mai bună performanţă a sa. De asemenea pe locul secund s-a situat spaniolul Pablo torrijos cel care a stabilit un nou record naţional cu performanţă de17,04 m.

Marian Oprea este antrenat de Dinamo Bucureşti de Doina Anton.

De asemenea Florentina Marincu a cucerit medalia de bronz la săritura în lungime cu un rezultat de 6,79 m, nou record european de junioare, iar Alina Rotaru a ocupat un meritoriu loc 4, cu 6,74 m, cel mai bun rezultat din carieră.