Simona Halep a ajuns in sferturi la indian Wells

0
Posted March 18, 2015 by Lucian Popa in Tenis

Simona Halep, a treia favorită la Indian Wells 2015, s-a calificat în sferturile de finală după doar două seturi.

În optimile de finală ale Indian Wells 2015, Simona Halep (foto) a învins-o cu scorul de 6-4, 6-4, după o oră și 17 minute, pe a 14-a favorită a competiției, cehoaica Karolina Pliskova. Aceasta a fost a doua întâlnire directă dintre cele după, după ce, în urmă cu o lună, jucătoarea noastră s-a impus în finala de la Dubai.

Următoarea adversară a Simonei va fi Carla Suarez Navarro, a 12-a favorită a turneului, care a învins-o cu scorul de 7-6, 3-6, 6-1 pe britanica Heather Watson, la capătul unei partide care a durat două ore și 19 minute.

Învingătoarea meciului dintre Simona Halep și Carla Suarez Navarro va juca, în semifinalele Indian Wells 2015 contra câștigătoarei partidei dintre liderul mondial, americanca Serena Williams, și elvețianca Timea Bacsinzky, cap de serie 27, care a obținut azi a 15-a victorie consecutivă în turneele WTA.

În optimile de finală, Serena Williams a dispus cu scorul de 6-7, 6-2, 6-2 de compatrioata ei, Sloane Stephnes, iar Bacsinzkky a învins-o cu scorul de 4-6, 6-1, 6-1 pe rusoaica Elena Svitolina.