Anglia, Austria, Slovacia, Romania si Polonia isi pot face rezervare pentru Euro 2016

0
Posted June 18, 2015 by Lucian Popa in editorial

aresDupă primele etape disputate mai multe echipe sunt deja în proporţie de peste 99 % calificate. Noul regulament spune că primele două locuri duc direct la EURO 2016, la fel ca a treia cea mai bună poziţie. Totodată, alte opt echipe de fotbal de pe locul trei ajung la barajul de calificare.

Grupa A Rezultate Letonia – Islanda: 0-3 Turcia – Cehia: 1-2 Olanda – Kazahstan: 3-1 Kazahstan – Cehia: 2-4 Islanda – Olanda: 2-0 Letonia – Turcia: 1-1 Olanda – Letonia: 6-0 Cehia – Islanda: 2-1 Turcia – Kazahstan: 3-1 Kazahstan – Islanda: 0-3 Cehia – Letonia: 1-1 Olanda – Turcia: 1-1 Kazahstan – Turcia 0-1 Islanda – Cehia 2-1 Letonia – Olanda 0-2

Clasament

1 Islanda 6 5 0 1 13-3 15

2 Cehia 6 4 1 1 12-8 13

3 Olanda 6 3 1 2 13-6 10

4 Turcia 6 2 2 2 7-8 8

5 Letonia 6 0 3 3 2-13 3

6 Kazakhstan 6 0 1 5 4-14 1

Grupa B Rezultate Ţara Galilor – Bosnia&Herţegovina: 0-0 Belgia – Andorra: 6-0 Cipru – Israel: 1-2 Ţara Galilor – Cipru: 2-1 Bosnia&Herţegovina – Belgia: 1-1 Andorra – Israel: 1-4 Belgia – Ţara Galilor: 0-0 Cipru – Andorra: 5-0 Israel – Bosnia&Herţegovina: 3-0 Andorra – Bosnnia&Herţegovina: 0-3 Belgia – Cipru: 5-0 Israel – Ţara Galilor: 0-3 Israel – Belgia 0-1 Andorra – Cipru 1-3 Bosnia-Herţegovina – Israel 3-1 Ţara Galilor – Belgia 1-0

Clasament

1 Ţara Galilor 6 4 2 0 8-2 14

2 Belgia 6 3 2 1 13-2 11

3 Cipru 6 3 0 3 12-11 9

4 Israel 6 3 0 3 10-9 9

5 Bosnia 6 2 2 2 8-7 8

6 Andorra 6 0 06 3-23 0

Grupa C Rezultate Slovacia – Spania: 2-1 Macedonia – Luxemburg: 3-2 Belarus – Ucraina: 0-2 Ucraina – Macedonia: 1-0 Belarus – Slovacia: 1-3 Luxemburg – Spania: 0-4 Luxemburg – Ucraina: 0-3 Macedonia – Slovacia: 0-2 Spania – Belarus: 3-0 Macedonia – Belarus: 1-2 Slovacia – Luxemburg: 3-0 Spania – Ucraina: 1-0 Ucraina – Luxemburg 3-0 Belarus – Spania 0-1 Slovacia – Macedonia 2-1

Clasament

1 Slovacia 5 5 0 0 11-2 15

2 Spania 5 4 0 1 14-3 12

3 Ucraina 5 3 0 2 6-2 9

4 Belarus 5 1 1 3 4-10 4

5 Macedonia 5 1 0 4 5-12 3

6 Luxemburg 5 0 1 4 3-14 1

Grupa D Rezultate Polonia – Germania: 2-0 Irlanda – Gibraltar: 7-0 Scoţia – Georgia: 1-0 Polonia – Scoţia: 2-2 Germania – Irlanda: 1-1 Gibraltar – Georgia: 0-3 Georgia – Polonia: 0-4 Germania – Gibraltar: 4-0 Scoţia – Irlanda: 1-0 Georgia – Germania: 0-2 Scoţia – Gibraltar: 6-1 Irlanda – Polonia: 1-1 Polonia – Georgia 4-0 Irlanda – Scoţia 1-1 Gibraltar – Germania 0-7

Clasament:

1 Polonia 6 4 2 0 20-3 14

2 Germania 6 4 1 1 16-4 13

3 Scoţia 6 3 2 1 12-6 11

4 Irlanda 6 2 3 1 12-5 9

5 Georgia 6 1 0 5 4-13 3

6 Gibraltar 6 0 0 6 1-34 0

Grupa E Rezultate Anglia – San Marino: 5-0 Lituania – Estonia: 1-0 Slovenia – Elveţia: 1-0 Estonia – Anglia: 0-1 Lituania – Slovenia: 0-2 San Marino – Elveţia: 0-4 Anglia – Slovenia: 3-1 San Marino – Estonia: 0-0 Elveţia – Lituania: 4-0 Anglia – Lituania: 4-0 Slovenia – San Marino: 6-0 Elveţia – Estonia: 3-0 Estonia – San Marino 2-0 Slovenia – Anglia 2-3 Lituania – Elveţia 1-2

Clasament:

1 Anglia 5 5 0 0 15-1 15

2 Elveţia 5 3 0 2 11-3 9

3 Slovenia 5 3 0 2 10-4 9

4 Lituania 5 2 0 3 3-10 6

5 Estonia 5 1 1 3 1-5 4

6 San Marino 5 0 1 4 0-17 1

Grupa F Rezultate Irlanda de Nord – Insulele Feroe: 2-0 Finlanda – Grecia: 1-1 România – Ungaria: 1-1 Grecia – Irlanda de Nord: 0-2 Finlanda – România : 0-2 Insulele Feroe – Ungaria: 0-1 România – Irlanda de Nord: 2-0 Grecia – Insulele Feroe: 0-1 Ungaria – Finlanda: 1-0 România – Insulele Feroe 1-0 Ungaria – Grecia: 0-0 Irlanda de Nord – Finlanda: 2-1 Finlanda – Ungaria 0-1 Irlanda de Nord – România 0-0 Insulele Feroe – Grecia 2-1

Clasament:

1 ROMÂNIA 6 4 2 0 7-1 14

2 Irlanda de Nord 6 4 1 1 8-4 13

3 Ungaria 6 3 2 1 5-3 11

4 Feroe 6 2 0 4 4-8 6

5 Finlanda 6 1 1 4 5-8 4

6 Grecia 6 0 2 4 2-7 2

Grupa G Rezultate Liechtenstein – Muntenegru: 0-0 Suedia – Rusia: 1-1 Moldova – Austria: 1-2 Austria – Muntenegru: 1-0 Rusia – Moldova: 1-1 Suedia – Liechtenstein: 2-0 Austria – Rusia: 1-0 Moldova – Liechtenstein: 0-1 Muntenegru – Suedia: 1-1 Liechtenstein – Austria: 0-5 Moldova – Suedia: 0-2 Muntenegru – Rusia: 0-0 (suspendat) Liechtenstein – Moldova 1-1 Rusia – Austria 0-1 Suedia – Muntenegru 3-1 Clasament:

1 Austria 5 4 1 0 10-2 13 2

Rusia 5 2 2 1 9-3 8

3 Suedia 5 2 3 0 7-3 9

4 Muntenegru  5 1 2 2 3-5 5

5 Liechtenstein 5 1 1 3 1-11 4

 

6. Moldova 5 0 1 4 3-11 1

Grupa H Bulgaria – Croaţia: 0-1 Italia – Azerbaidjan: 2-1 Malta – Norvegia: 0-3 Croaţia – Azerbaidjan: 6-0 Malta – Italia: 0-1 Norvegia – Bulgaria: 2-1 Azerbaidjan – Norvegia: 0-1 Bulgaria – Malta: 1-1 Italia – Croaţia: 1-1 Azerbaidjan – Malta: 2-0 Croaţia – Norvegia: 5-1 Bulgaria – Italia: 2-2 Croaţia – Italia 1-1 Malta – Bulgaria 0-1 Norvegia – Azerbaidjan 0-0.

Clasament:

1 Croaţia 6 4 2 0 16-3 14

2 Italia 6 3 3 0 9-5 12

3 Norvegia 6 3 1 2 7-8 10

4 Bulgaria 6 2 2 2 7-7 8

5 Azerbaijan 6 1 1 4 4-11 4

6 Malta 6 0 1 5 1-10 1

Grupa I Rezultate Albania – Danemarca: 1-1 Armenia – Serbia: 1-1 Portugalia – Armenia: 1-0 Serbia – Danemarca: 1-3 Serbia – Albania Danemarca – Portugalia: 0-1 Albania – Armenia: 2-1 Portugalia – Serbia: 2-1 Armenia – Portugalia 2-3 Danemarca – Serbia 2-0

Clasament:

1 Portugalia 5 4 0 1 7-4 12

2 Danemarca 5 3 1 1 8-4 10

3 Albania 4 2 1 1 4-5 7

4 Serbia 5 1 1 3 6-8 1

5 Armenia 5 0 1 4 5-9 1

 


Despre autor

Lucian Popa

Lucian Popa este proprietarul cotidianului online Arena Bihoreana, avand o bogata experienta ca si corespodent sportiv.

0 Comentarii



Fii primul care comenteaza!


Adauga un comentariu


(obligatoriu)