Romania continua traditia. Merge din nou la Campionatul Mondial

0
Posted June 7, 2015 by Lucian Popa in Handbal
Ciao restaurant - pizzerie

fotNationala Romaniei a castigat mansa tur a barajului cu Serbia pentru calificarea la Campionatul Mondial de handbal feminin si a luat o serioasa optiune pentru obtinerea biletelor la turneul final. Romania nu a lipsit niciodata de la turneul final al Campionatului Mondial.

pub Castiga pentru cel mic! Inscrie faptele lui de voinicie si castiga o zi cu Dino!
Tricolorele s-au impus in meciul de la Kraljevo, cu 32-26 (17-13), dupa ce au condus pe toata durata partidei. onlinesport.ro

Serbia s-a apropiat in debutul reprizei secunde la doar doua goluri (17-15 si 18-16), dar au fost singurele momente in care jucatoarele gazda au ofeirt emotii pentru Tomas Ryde, selectionerul Romaniei aflat la primul sau meci oficial.

Romania a pierdut-o pe Paula Ungureanu in minutul 47 dupa o aruncare de la 7 metri, dar chiar si asa tricolorele au gestionat avantajul pana la finalul intalnirii.

Cristina Neagu (foto) a fost golgetera intalnirii, cu 11 reusite, Adriana Nechita si Valentina Ardean Elisei (fiecare cu 5 reusite), fiind celelalte marcatoare din echipa noastra.

Returul este programat pe 13 iunie in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca.

Turneul final al Campionatului Mondial se disputa in Danemarca in perioada 5-20 decembrie.