Simona Halep in finala de la Toronto cu Belinda Bencic

0
Posted August 16, 2015 by Lucian Popa in Tenis
Ciao restaurant - pizzerie

during their women's final match of the WTA Dubai Duty Free Tennis Championship at the Dubai Duty Free Stadium  on February 21, 2015 in Dubai, United Arab Emirates.Simona Halep (foto) si Sara Errani s-au intalnit, sambata seara, intr-un meci din semifinalele turneului Rogers Cup de la Toronto, partida castigata de jucatoarea noasta in doua seturi.

Halep s-a impus in doua seturi pe care le-a dominat cu autoritar, marturie in acest sens fiind cele cinci break-uri reusite si cele 34 de lovituri direct castigatoare. Errani nu a avut decat 9 astfel de mingi.

Cu un joc de serviciu solid, Halep si-a deschis unghiurile si a biciuit practic mingea in fata unei adversare dispuse la efort, dar cu prea putine idei la finalizare.

Inceputul meciului a fost mai greu pentru Halep, aceasta fiind condusa cu 2-0 inainte de a reusi primul sau break si a prelua initiativa. Primul break a venit in game-ul cinci (3-2) si a fost de ajuns pentru ca Halep sa transeze setul in 43 de minute.

Halep a condus cu 3-1 si 4-2 in setul secund la adapostul unui break luat in chiar primul game, insa Errani a revenit si a egalat scorul la patru dupa prima si singura dubla eroare comisa de Simona.

A venit insa un nou break (5-4) si Halep a servit pentru inchiderea meciului. Primele trei sanse de victorie au fost ratate dupa puncte controlate de Halep, dar incheiate fiecare in plasa fileului, iar deznodamantul a fost semnat de o minge trimisa afara de o italianca extrem de iritata pe alocuri de incurajarile furtunoase primite de Halep.

În cea de-a doua semifinală Serena Williams, a fost eliminata de Belinda Bencic la capatul unui meci fabulos.

Tanara jucatoare din Elvetia s-a impus, cu 3-6, 7-5, 6-4, si o va infrunta pe Halep cu trofeul pe masa intr-un meci care va fi live text pe onlinesport.ro