Luceferii din nou victorie, CS Osorhei cedeaza la limita la Dej

0
Posted September 13, 2015 by Lucian Popa in Fotbal

005FC Unirea Dej a dispus cu scorul de 3-2 de CS Oșorhei, într-un meci ce a contat pentru etapa a III-a a Seriei a V-a din Liga a III-a. Experimentaţii Bălțoi şi Nalați, de la gazde şi Todea, de la oaspeţi, s-au numărat pe lista marcatorilor unei partide în care CS Oşorhei a evoluat bine, cu excepţia primelor 15 minute.

CS Oşorhei avea atuul tradiţiei în partidele disputate la Dej în ultimele trei sezoane iar partida disputată sâmbătă a debutat cu un şut de la aproape 30 de metri expediat de Todea, mingea trecând puţin peste transversală. Contrar debutului bun de partidă CS Oşorhei a încasat gol la prima acţiune a gazdelor. În minutul 6 Nalați a centrat de pe partea stângă, iar Bălțoi a trimis cu capul pe lângă Hava (1-0). Trei minute mai târziu Rogozan a driblat mai mulţi adversari însă n-a mai avut oxigen în faţa lui Hava care a reţinut lejer. După ce Hava a reţinut la lovitura liberă executată de Nalați a căzut şi golul doi al gazdelor. În minutul 15 Podină a centrat în careu, Bălţoi a ratat reluarea însă minge a ajuns, „pe urmărire” la omniprezentul Nalați care a trimis în plasă din circa 10 metri (2-0). Finalul primei reprize a aparţinut clar oaspeţilor. În minutul 38 Todea a găsit drumul spre gol cu un şut superb, de la 25 de metri (2-1) pentru ca la faza imediat următoare tot Todea să apară la finalizare la numai trei metri dar portarul gazdelor a respins incredibil. De altfel CS Oşorhei a trecut pe lângă egalare de mai multe ori. În minutul 57 Vali Petricău a executat o lovitură liberă de la 17 metri, mingea a „survolat” transversala. Apoi Todea a trimis o centrare perfectă pentru acelaşi Petricău însă atacantul (în fapt fundaşul stânga) al bihorenilor a trimis, din apropiere, direct în portarul dejenilor. A treia centrare periculoasă trimisă în careul bihorenilor s-a soldat cu al treilea gol al Unirii. În minutul 73 Rogozan a aruncat mingea în careu pentru Florin Alexandru, acesta i-a pasat, altruist, lui Ozovehe, iar noul intrat l-a învins pe Hava cu un şut din careul mic (3-1). Oaspeţii au încins finalul de joc. Trip a obţinut un penalti pe care tot el l-a transformat cu un şut în stânga lui Blaga, însă forcing-ul din ultimele minute nu a adus şi golul de 3-3.

„Am început jocul de la 2-0, din acel moment şi până în ultimul minut am deţinut controlul partidei. Pe fondul dominări noastre am mai încasat un gol trebuind să reluăm munca de la capăt. Am avut ocazii clare, uriaşe, de a egala. Felicit băieţii pentru jocul prestat, cu excepţia primelor 15 minute” – a conchis la final antrenorul echipei bihorene, Călin Cheregi.

CS Oșorhei: Hava – A. Petricău, Pintea (85 Cervinschi), Pop Şerban, V. Petricău – Cuc, Mălaiu (46 Cornea) – Costea (74 Borşa), Todea, Trip – Hosu (63 Sg. Ban). Antrenor: Călin Cheregi.

În cadrul aceleiaşi rundei formaţia Luceafărul Oradea a reuşit al treile succes consecutiv scor 3-0 pe propriul teren cu CS Iernut. Balea în două rânduri şi Modan au fost marcatorii golurilor.

Luceafărul Oradea este liderul la zi al competiţiei cu maximum de puncte 9.