Performanta incredibila. Simona Halep este in semifinale la US Open

0
Posted September 9, 2015 by Lucian Popa in Tenis

simonaJucătoarea româncă de tenis, Simona Halep (foto) cap de serie numărul 2 a jucat miercuri 9 septembrie în cadrul sferturilor de finală al Grand Sleam-ului de la US Open cu Victoria Azarenka din Belarus. Halep a reuşit să-şi adjudece primul set fără probleme 6-3. A urmat setul al doilea dominat de Azarenka care a condus cu scorul de 5-2. Halep a reuşit break-ul şi a revenit în meci, dar Azarenka a închis setul cu 6-4.

A urmat setul decisiv. Jucătoarea din Belarus a condus cu scorul de 2-0 şi a avut serviciul. Halep a revenit şi a reuşit break-ul. Din păcate ploaia a oprit jocul… În cele din urmă s-a reluat jocul iar Simona Halep şi-a regăsit ritmul şi a reuşit să se impună cu scorul de 6-4. Aşadar în semifinale, românca o va întâlni pe italianca Flavia Pennetta.