In premiera, Romania va juca meciul de deschidere al Campionatului European din 2016

0
Posted December 12, 2015 by Lucian Popa in Fotbal

romaniaNaționala de fotbal a României a fost repartizată în Grupa A la EURO 2016 (10 iunie – 10 iulie), alături de Franța, echipa gazdă, de Albania și de Elveția, potrivit tragerii la sorți efectuate sâmbătă seara, la Palais de Congres din Paris.

România și Franța vor disputa meciul de deschidere, pe 10 iunie, pe Stade de France din Saint-Denis (22,00, ora României).

România a înfruntat Franța și la ultimul Campionat European la care a participat, în 2008, terminând la egalitate, 0-0.

Acesta va fi primul EURO cu 24 de echipe turneul final, iar România s-a aflat în urna a treia valorică la tragerea la sorți.

Primele două clasate în fiecare grupă, plus cele mai bune patru ocupante ale locurilor 3 vor avansa în optimile de finală.

Francezul Bixente Lizarazu, campion în 2000, olandezul Ruud Gullit, campion în 1988, Oliver Bierhoff, care a marcat golul decisiv al Germaniei în finala EURO 1996, și Angelos Charisteas, care a marcat golul cu care Grecia a câștigat titlul în 2004, dar și David Trezeguet, marcatorul golului de aur al Franței în finala din 2000 în fața Italiei, au fost invitați de onoare la tragerea la sorți. A fost prezent și cehul Antonin Panenka, cel care a dat numele său penalty-ului, marcat dintr-o scăriță, în victoria Cehoslovaciei la lovituri de departajare în fața Republicii Federale Germania în 1976.

Selecționerul Spaniei, Vicente Del Bosque, care a disputat ediția 1980 înainte de a câștiga EURO 2012 ca selecționer, a participat și el la ceremonie, aducând trofeul. agerpres.ro

A 15-a ediție a Campionatului European se va disputa în Franța, în perioada 10 iunie — 10 iulie, formula cu 24 de participante fiind o premieră în istoria competiției. Meciurile vor fi găzduite de 10 orașe: Lens, Lille, Marseille, Lyon, Nisa, Saint-Etienne, Toulouse și Bordeaux, finala de pe 10 iulie fiind programată pe Stade de France.

România este la al cincilea turneu final european (1984, 1996, 2000, 2008, 2016), cel mai bun rezultat fiind atingerea sferturilor de finală în 2000.

Spania a câștigat ultimele două ediții ale Campionatului European, 2008 (Austria și Elveția) și 2012 (Ucraina și Polonia).

Componența grupelor de la EURO 2016:
Grupa A: 1. Franța, 2. România, 3. Albania, 4. Elveția;
Grupa B: 1. Anglia, 2. Rusia, 3. Țara Galilor, 4. Slovacia;
Grupa C: 1. Germania, 2. Ucraina, 3. Polonia, 4. Irlanda de Nord;
Grupa D: 1. Spania, 2. Cehia, 3. Turcia, 4. Croația;
Grupa E: 1. Belgia, 2. Italia, 3. Irlanda, 4. Suedia;
Grupa F: 1. Portugalia, 2. Islanda, 3. Austria, 4. Ungaria.

Naționala de fotbal a României va juca meciul de deschidere la EURO 2016, în compania echipei gazdă, Franța, pe 10 iunie, pe Stade de France din Stade Denis (22,00, ora României).

Al doilea joc al tricolorilor este programat pe 15 iunie, contra Elveției, la Paris (Parc des Princes, 19,00), iar ultimul meci din grupă va avea loc la Lyon, împotriva Albaniei, pe 19 iunie (22,00).

Programul meciurilor din Grupa A:

Vineri 10 iunie
Franța — România (Stade de France — Saint-Denis, 22,00, ora României)
Sâmbătă 11 iunie
Albania — Elveția (Stade Bollaert-Delelis — Lens, 16,00)
Miercuri 15 iunie
România — Elveția (Parc des Princes — Paris, 19,00)
Franța — Albania (Stade Velodrome — Marsilia, 22,00)

Duminică 19 iunie
Elveția — Franța (Stade Pierre Mauroy — Lille, 22,00)
România — Albania (Stade de Lyon — Lyon, 22,00)

Grupa B

Sâmbătă 11 iunie
Țara Galilor — Slovacia (Stade de Bordeaux — Bordeaux, 19,00)
Anglia — Rusia (Stade Velodrome — Marsilia, 22,00)

Miercuri 15 iunie
Rusia — Slovacia (Stade Pierre Mauroy — Lille, 16,00)
Joi 16 iunie
Anglia — Țara Galilor (Stade Bollaert-Delelis — Lens, 16,00)

Luni 20 iunie
Rusia — Țara Galilor (Stadium de Toulouse — Toulouse, 22,00
Slovacia — Anglia (Stade Geoffroy-Guichard — Saint-Etienne)

Grupa C

Duminică 12 iunie
Polonia — Irlanda de Nord (Stade de Nice — Nisa, 19,00)
Germania — Ucraina (Stade Pierre-Mauroy — Lille, 22,00)
Joi 16 iunie
Ucraina — Irlanda de Nord (Stade de Lyon — Lyon, 19,00)
Germania — Polonia (Stade de France — Saint-Denis, 22,00)

Marți 21 iunie
Ucraina — Polonia (Stade Velodrome — Marsiliua, 19,0)
Irlanda de Nord — Germania (Parc des Princes — Paris, 19,00)

Grupa D

Duminică 12 iunie
Turcia — Croația (Parc des Princes — Paris, 16,00)

Luni 13 iunie
Spania — Cehia (Stadium de Toulouse — Toulouse, 16,00)

Vineri 17 iunie
Cehia — Croația (Stade Geoffroy-Guichard — Saint-Etienne, 19,00)
Spania — Turcia (Stade de Nice — Nisa, 22,00)

Marți 21 iunie
Cehia — Turcia (Stade Bollaert-Delelis — Lens, 22,00)
Croația — Spania (Stade de Bordeaux — Bordeaux, 22,00)
Grupa E

Luni 13 iunie
Irlanda — Suedia (Stade de France — Saint-Denis, 19,00)
Belgia — Italia (Stade de Lyon — Lyon, 22,00)

Vineri 17 iunie
Italia — Suedia (Stadium de Toulouse — Toulouse, 16,00)

Sâmbătă 18 iunie
Belgia — Irlanda (Stade de Bordeaux — Bordeaux, 16,00)

Miercuri 22 iunie
Italia — Irlanda (Stade Pierre-Mauroy — Lille, 22,00)
Suedia — Belgia (Stade de Nice — Nisa, 22,00)

Grupa F

Marți 14 iunie
Austria — Ungaria (Stade de Bordeaux — Bordeaux, 19,00)
Portugalia — Islanda (Stade Geoffroy-Guichard — Saint-Etienne, 22,00)

Sâmbătă 18 iunie
Islanda — Ungaria (Stade Velodrome — Marsilia, 19,00)
Portugalia — Austria (Parc des Princes — Paris, 22,00)

Miercuri 22 iunie
Islanda — Austria (Stade de France — Saint-Denis, 19,00)
Ungaria — Portugalia (Stade de Lyon — Lyon, 19,00)

Optimi de finală
Sâmbătă 25 iunie
Meci 1: A2 — C2 (Stade Geoffroy-Guichard — Saint-Etienne, 16,00)
Meci 2: D1 — B/E/F3 (Stade Bollaert-Delelis — Lens, 22,00)
Meci 3: B1 — A/C/D3 (Parc des Princes — Paris, 19,00)
Duminică 26 iunie
Meci 4: F1 — E2 (Stadium de Toulouse — Toulouse, 22,00)
Meci 5: C1 — A/B/F3 (Stade Pierre-Mauroy — Lille, 19,00)
Meci 7: A1 — C/D/E3 (Stade de Lyon — Lyon, 16,00)
Luni 27 iunie
Meci 6: E1 — D2 (Stade de France — Saint-Denis, 19,00)
Meci 8: B2 — F2 (Stade de Nice — Nisa, 22,00)

Sferturi de finală
Joi 30 iunie
1: Meci 1 — Meci 2 (Stade Velodrome — Marsilia, 22,00)
Vineri 1 iulie
2: Meci 3 — Meci Match 4 (Stade Pierre-Mauroy — Lille, 22,00)
Sâmbătă 2 iulie
3: Meci 5 — Meci 6 (Stade de Bordeaux — Bordeaux, 22,00)
Duminică 3 iulie
4: Meci 7 — Meci 8 (Stade de France — Saint-Denis, 22,00)
Semifinale
Miercuri 6 iulie
1: sfert 1 — sfert 2 (Stade de Lyon — Lyon, 22,00)
Joi 7 iulie
2: sfert 3 — sfert 4 (Stade Velodrome — Marsilia, 22,00)

Finala
Duminică 10 iulie
semifinala 1 — semifinala 2 (Stade de France — Saint-Denis, 22,00)


Despre autor

Lucian Popa

Lucian Popa este proprietarul cotidianului online Arena Bihoreana, avand o bogata experienta ca si corespodent sportiv.

0 Comentarii



Fii primul care comenteaza!


Adauga un comentariu


(obligatoriu)