Neagu & Co. rateaza prezenta in finala Campionatului Mondial. Romania – Norvegia 33-35 (14-17, 27-27)

0
Posted December 18, 2015 by Lucian Popa in Handbal

handRomania a intalnit Norvegia, vineri 17 decembrie în cea de-a doua semifinală a Campionatului Mondial de handbal feminin.

În prima semifinală, surprizător Olanda a trecut cu scorul de 25-20 de Polonia.

Tricolorele au avut o primă repriză destul de bună, dar au fost conduse la pauză cu trei goluri 14-17, în condiţiile în care Norvegia a ratat o aruncare de la 7 metri. Partea a doua a debutat cu o echipă naţională mult mai hotărâtă reuşind egalarea la 20, după aceea preluând conducerea. Egalitatea s-a restabilit 23-23 în minutul 52. Norvegia a preluat conducerea în minutul 55, 25-24.  Cu două minute înainte de final, România a egalat situaţia 27-27. Brădeanu a aruncat în bară, adversarele irosesc atacul. Tabela nu se mai modifică. Ardean aruncă în ultime secundă, în portar. Avem prelungiri. Exact ca şi la meciul cu Suedia.

Norvegia înscrie de două ori consecutiv 29-27. România reduce din handicap (28-29). Norvegia se menţine la conducere (31-29).

Tricolorele nu mai au forţa să reacţioneze, iar adversarele profită din plin (29-32). Româncele reacţionează şi vin în spatele adversarelor la un singur gol (31-32). Diferenţa de un gol se menţine (32-33). În cele din urmă se termină totul… Visul frumos s-a încheiat România – Norgevia 33-35.

Cu alte cuvinte putem afirma fără falsă modestie, că semifinala a fost de fapt marea finală.