CSM Digi Oradea doua victorii normale cu Dinamo in semifinale

0
Posted April 29, 2016 by Lucian Popa in Polo

polo-csmSecţia de polo a CSM Oradea a reuşit să obţină două victorii în primeme meciuri ale semifinalelor Superligii naţionale de polo în compania celor de la Dinamo Bucureşti. Joi  28 aprilie, roş-albaştrii au reuşit să se impună cu scorul de 10-6.
În primul joc din cealaltă semifinală, Steaua Bucureşti a învins, acasă, cu 13-7. Formaţia Sportul Studenţesc Corona.

În cel de-al doilea joc desfăşurat vineri 29 aprilie, orădenii porneau din nou cu prima şansă.

Dacă la pauză scorul era 4-3, după două atacuri orădenii au reuşit să pună pe tabelă 3 goluri diferenţă (6-3). A urmat o cădere inexplicabilă a băieţilor lui Kadar Kalman care au primit nu mai puţin de patru golrui consecutive, dinamoviştii preluând conducerea 7-6. Cupic a marcat pentru a restbili egalitatea. După trei sferturi de joc, Dinamo era în avantaj 8-7. Finalul a fost dramatic, Oradea a egalat la nouă. Cupic a marcat din nou pentru 10-9. În cele din urmă, multiplii campioni naţionali au reuşit să se impună cu scorul de 12-10. Aşadar după primele două jocuri scorul este 2-0 la general.