Larisa Florian, vicecampioana nationala la CE Under 23

0
Posted November 11, 2016 by Lucian Popa in Sporturi de contact

larisaÎn perioada 11-13 noiembrie se desfăşoara la Tel Aviv, Campionatul European de judo Under 23 atât la băieţi cît şi la fete. Judeţul Bihor a fost reprezentat de mai multe judoka printre care o valoare intestimabilă şi anume Larisa Florean. În cadrul categoriei 52 kilograme feminin, Larisa FlorIan, legitimată la JC Liberty – CSM Oradea, antrenori Aurelian Fleisz şi Alexandru Goncerenko a terminat întrecerea pe locul al doilea devenind vicecampioană europeană. După ce în primul tur a avut liber, în turul secund, orădeanca a trecut Anna Pashnia din Rusia. În serturile competiţiei, Larisa Florian a reuşit să o învingă pe Ana Perez Box din Spania ajungând în semifinalele competiţiei. În finala mică, judoka din ţara noastră a dispus în cele din urmă de maghaira Szabo Katinha şi a reuşit să se califice în mare finală.

Din păcate pentru ea, Larisa Florian (foto prima din stânga) a pierdut tilul europran la mare luptă cu Distria Krasniqui  din Kosovo, cea care a devenit campiană europeană. Este unul dintre cele mai bune reziltate din 2016 pentru sportivi orădeani alături de Bianca Benea la scrimă şi Lavinu Chiş la atletism. Raportat la numărul de medalii, Lavinu Chiş este de departe cel mai bun sportiv al anului 2016 în orice clasament, alcătuit pe orioce criteriu de departajare.