Succes concludent in mansa tur pentru oradeni

0
Posted November 30, 2016 by Lucian Popa in Polo

poloVicecampioana României la polo CSM Digi Oradea a învins miercuri, 30 noiembrie pe teren propriu, echipa italiană Canottieri Napoli, cu scorul de 11-7 (1-2, 3-0, 2-3, 5-2), în manşa tur din sferturile de finală ale EuroCup.

Ultimele opt minute au consemnat o echipă orădeană foarte motivată, care a încercat să se desprindă, fapt reuşit, după ce elevii antrenorului Kadar Kalman au izutit trei goluri consecutive, prin M. Chioveanu, R. Georgescu şi T. Negrean. La 9-5, italienii au redus din handicap, prin A. Velotto, numai că gazdele au reacţionat imediat şi au înscris din nou prin Tibi Negrean.
După de Esposito a marcat pentru echipa napolitană, N. Diaconu a stabilit scorul final, 11-7 pentru CSM Digi, victorie importantă pentru orădeni, care vor disputa returul din Italia, pe data de 10 decembrie, dar acest succes le conferă o încredere în plus în calificare.
Principalul marcator a fost căpitanul de echipă, Tiberiu Negrean, autor a 4 goluri. L-a urmat Nicolae Diaconu şi Andrei Prioteasa, cu câte 2 reuşite.
De partea cealaltă, Eduardo Campopiano şi Alessandro Velotto, au înscris de câte două ori.
CSM Digi: G. Pijetlovic şi D. Creţu – portari; M. Gheorghe 1 gol, T. Negrean 4, N. Diaconu 2, M. Chioveanu 1, A. Prioteasa 2, B. Pavlovic, I. Szabo, A. Creţu, R. Georgescu 1, M. Costa şi B. Remeş. Antrenori: Kadar Kalman şi Gheorghe Dunca
Canottieri: M. Rosso şi G. Vassallo – portari; F. Buonocore, A. Maccioni, G. Baviera, A. Giorgetti 1 gol, B. Borrelli, V. Dolce, E. Camp