Primul set echilibrat, celelalte doua dominate clar!!!

0
Posted December 13, 2016 by Lucian Popa in Volei

dsc_0007CSU Oradea – CSM Satu Mare 3 – 0 (25-20, 25-13, 25-11)

Jocul se anunta unul foarte disputat avand in vedere ultimele partide desfasurate intre cele doua echipe, in tur echipa oradeana pierzand la limita cu 16-14 in setul decisiv, in partida de debut a acestui campionat.
Evolutia ulterioara a pregatirii a demonstrat cresterea progresiva a omogenitatii si un plus de valoare determinat de simbioza dintre experienta si tineretea jucatoarelor.
Setul intai a inceput in nota de dominare a oaspetelor, gazdele parca avand nevoie de un ragaz pentru a-si stavili influenta negativa determinata de o prea mare dorinta de a castiga cat mai rapid. Astfel, antrenoarea Mariana Szabo-Alexi a cerut timp de odihna la scorul 5-10 si 10-14 pentru oaspete. Apoi, la serviciu a urmat capitanul echipei oradene Iulia Fica, care a sunat desteptarea, a servit de 10 ori (!!!) si a inclinat balanta in favoarea gazdelor, lansand adevarate ghiulele, imposibil de preluat de echipa oaspete. De la 14-18 pentru CSM Satu-Mare
scorul a devenit 24-18 pentru gazde, pentru ca in final setul I sa fie adjudecat cu scorul de 25-20 de catre universitarele oradence.
Urmatoarele 2 seturi au fost la discretia gazdelor, care au stiut sa mentina un moral superior si sa forteze atat cat trebuie pentru a castiga foarte clar urmatoarele seturi: 25-13 setul doi, respectiv 25-11 setul
trei.
Pe langa evolutia Iuliei, este de remarcat dorinta de victorie a tuturor jucatoarelor si modul in care au reusit sa-si canalizeze prestatia pentru a obtine un rezultat pozitiv pentru echipa. Fica Maria si Anca Pasca au dat dovata de luciditate si siguranta, alegand solutiile cele mai potrivite in atac si aparare, dublata de o inspirata distributie a paselor celor doua ridicatoare Roxana Haidu si Daiana Admacsik, Iar Bianca Chende
si Flavia Chis au fost eficiente la atac si blocaj.
Clasarea pe locul 3 este o performanta pentru universitarele oradence, care in pofita dificultatilor financiare, au dorit sa faca in continuare performanta si sa respecte renumele si blazonul clubului, la care a contribuit de-a lungul timpului si sectia de volei.
Echipa CSU Oradea: : Fica Iuliana (capitan), Fica Maria (componente ale CSU Oradea din anul 2006, au jucat in divizia A1 la Penicilina Iași), Pasca Anca (formata la LPS Bihorul Oradea, apoi a evoluat in divizia A1 la Penicilina Iasi si CSM Lugoj)– studenta la Facultatea de Stiinte Economice; Haidu Roxana, Chende Bianca – Studente la Facultatea de Geografie, Turism și Sport, Programele de studii Educație Fizică și Antrenament Sportiv, Kinetoterapia in reeducare functionala; Adamcsik Henriette Daiana (transferata de la CSM Satu –Mare) – studenta la Facultatea de Stiinte Juridice, Maran Andreea – studentă Facultatea de Medicină și Farmacie, Programul Radiologie si Imagistica medicala; Flavia Chis – dubla legitimare – Acs Viitorul Bors – antrenor Dragan Marius si Holhos Adrian; Horvath Reka, Dudas Petra, Ponorean Nicoleta, Rizea Antonia (libero) – dublă legitimare CSS LPS ”Bihorul” Oradea – antrenor prof.
Pascu Dana și Achimescu Rodian; Blaj Giulia și Pura Madalina – dublă legitimare CSS 6 Ștei – antrenor Fărcanea Răzvan.
Antrenor CSU Oradea: Lector univ.dr.Szabo-Alexi Mariana.

Echipa va continua pregatirea in saptamanile urmatoare si are cuprins in program o pregatire centralizata la Arieseni, iar primul joc din 2017 il va disputa in data de 21 ianuarie 2017, in deplasare cu Universitatea