Astra Giurgiu a terminat doar la egalitate cu Genk

0
Posted February 17, 2017 by Lucian Popa in Fotbal

astraCampioana Romaniai, Astra Giurgiu a jucat, joi seara, primul meci din istoria sa in primavara Cupelor Europene, impotriva belgienilor de la Genk, la Giurgiu. S-a terminat 2-2, un rezultat care convine de minune echipei flandre.

Desi campioana Romaniei a inceput in forta meciul dominand autoritar, in minutul 25 Genk a deschis scorul prin Castagne, care a profitat de o inexactitate a lui Sapunaru, apoi a lui Geraldo si Lung jr.

Cu doua minute inainte de finalul primei reprize, Astra a egalat cu un sut perfect al lui Budescu din interiorul careului, dupa o pasa lui Teixeira.

Genk a trecut in avantaj cand mai erau doar 7 minute pana la sfarsitul partidei, dupa o grava eroare a lui Seto la mijlocul terenului, dar acelasi Seto avea sa-si repare greseala in minutul 90, cand a finalizat cu capul o centrare de pe partea stanga a lui Daniel Florea.