Oradencele invinse pe propriul teren

0
Posted February 2, 2017 by Lucian Popa in Volei

voleiCSU Oradea pierde jocul disputat acasa impotriva Centrului National Universitar de Excelenta Medicina Targu Mures.

Sambata 28.01.2017 Sala polivatenta din Complexul sportiv al Universitatii din Oradea a gazduit jocul de volei dintre doua echipe universitare de traditie, oaspetele obtinand victoria dupa un joc frumos cu faze
spectaculoase si de calitate

Dupa ce au invins in ziua precedenta, intr-un joc diputat in dizivia A1 titrata echipa Dinamo Bucuresti cu 3-0, muresencele, au facut deplasarea la Oradea. Echipa completa cu patru jucatoare din formatia de start de la
echipa de senioare, alaturi cele mai bune tinere jucatoare din cadrul Centrului de Excelenta, ce constitue nucleul de baza al loturilor nationale ale Romaniei au oferit un spectacol agreabil si apreciat de cei
prezenti la sala.
Cu o bogata experienta internationala si nationala la cel mai inalt nivel, calificate recent la Campionatul European si beneficiind de conditii foarte bune de pregatire, se pare ca dupa aceasta deplasare echipa se va
concentra mai mult pe actiunile loturilor nationale, iar participarea in divizia A2 este pusa sub semnul intrebarii.

Prima parte a setului intai a fost echilibrat, gratie unui joc excelent al jucatoarei Eliza Varga, fosta componenta a CSU Oradea si provenita de la Viitorul Bors, antrenoarea Szabo-Alexi Mariana cerand timp de odihna la
scorul 7-5 si 12-14 pentru a limpezi actiunile oradencelor. Oaspetele au stiut sa profite de plusul de organizare si sa se desprinda pe finalul setului, adjudecandu-l cu 25-20.

Setul 2 s-a incheiat in prelungiri, surorile Fica Iulia si Maria, dublate de Anca Pasca, Chis Flavia si Horvath Reka reusind o serie de executii apreciate de cei prezenti la sala, insa setul a fost castigat tot de
echipa oaspete cu scorul 27-25. Setul 3 a reprezentat tresarirea de orgoliu a oradencelor care au realizat un set perfect, incheiat cu 25-11. Desi si-au dorit sa egaleze la seturi, pana la urma, echipa gazda a trebuit sa se recunoasca invinsa si setul 4 s-a incheiat cu scorul de 25-15.