Romania a cucerit 15 medalii la Campionatele Balcanice de atletism

0
Posted February 26, 2017 by Lucian Popa in Atletism

razorRomânia a ocupat doar locul 8 în clasamentul pe medalii al Campionatelor Balcanice de atletism de la Belgrad, desfășurate sâmbătă, cu o medalie de aur, 8 de argint și 6 de bronz
Grecia a ocupat prima poziție, cu 4 medalii din fiecare metal, urmată de Serbia, 4-14, Turcia, 3-3-2, etc. Totuși, România a cucerit cele mai multe medalii (15). Tricolorii au fost ultimii în clasamentul masculin (10) și pe locul cinci la feminin.

Singura medalie de aur a fost adusă de ștafetă feminină 4×400 m (Anamaria Nesteriuc, Camelia Florina Gal, Florina Pierdevară, Bianca Răzor), medaliile de argint au fost cucerite de Elena Andreea Panțuroiu (triplusalt), Bianca Răzor (400 m), Roxana Bîrcă (3.000 m), Florina Pierdevară (1.500 m), Cătălin Constantin Atănăsoaei (3.000 m), Ionuț Andrei Neagoe (lungime), Valentin Voicu (800 m) și ștafeta masculină 4×400 m (Sebastian Mihai Ursachi, Valentin Voicu, Cosmin Trofin, Cristian Radu), iar cele de bronz de Cristina Bujin (triplusalt), Andreea Alina Pîșcu (3.000 m), Sebastian Mihai Ursachi (400 m), Cosmin Trofin (800 m), Andrei Gag (greutate), Cosmin Ilie Dumitrache (60 m garduri).

Rezultate:
FEMININ
triplusalt
1. Paraskevi Papachristou (Grecia) 14,19 m
2. Elena Andreea Panțuroiu (România)13,94 m
3. Cristina Bujin (România) 13,84 m

prăjină
1. Tina Sutej (Slovenia) 4,45 m
2. Buse Arikazan (Turcia) 4,30 m
3. Stella-Iro Ledaki (Grecia) 4,20 m

400 m
1. Tamara Salaski (Serbia) 53.69
2. Bianca Răzor (foto, România) 53.93
3. Andriana Ferra (Grecia) 53.94
……………………………………………..
6. Camelia Florina Gal (România) 55.71

greutate
1. Radoslava Mavrodieva (Bulgaria) 18,10 m
2. Emel Dereli (Turcia) 17,80 m
3. Dimitriana Surdu (R. Moldova) 17,30 m
4. Lenuța Burueană (România) 15,81 m

800 m
1. Liliana Gheorghieva (Bulgaria) 2:09.62
2. Ludmila Frunze (R. Moldova) 2:16.30
3. Lilit Harutiunian (Armenia) 2:16.92

înălțime
1. Marusa Cernjul (Slovenia) 1,86 m
2. Marija Vukovic (Muntenegru) 1,86 m
3. Ana Simic (Croația) 1,86 m

3.000 m
1. Tugba Guvenc (Turcia) 9:11.06
2. Roxana Bîrcă (România) 9:11.99
3. Andreea Alina Pîșcu (România) 9:25.51

60 m
1. Ina Eftimova (Bulgaria) 7.35
2. Rafailia Spanoudaki-Hatziriga (Grecia) 7.46
3. Diana Vaisman (Israel) 7.50

lungime
1. Ivana Spanovic (Serbia) 6,96 m
2. Haido Alexouli (Grecia) 6,49 m
3. Milena Mitkova (Bulgaria) 6,32 m

1.500 m
1. Amela Terzic (Serbia) 4:13.14
2. Florina Pierdevară (România) 4:19.17
3. Emine Hatun Tuna (Turcia) 4:20.48

60 m garduri
1. Elisavet Pesiridou (Grecia) 8.10
2. Ivana Loncarek (Croația) 8.16
3. Milica Emini (Serbia) 8.34
Anamaria Nesteriuc (România) — descalificată

ștafetă 4×400 m
1. România (Anamaria Nesteriuc, Camelia Florina Gal, Florina Pierdevară, Bianca Răzor) 3:44.86
2. Serbia 3:47.34
3. Bulgaria 3:57.62

MASCULIN
înălțime
1. Vasilios Constantinou (Cipru) 2,25 m
2. Tihomir Ivanov (Bulgaria) 2,22 m
3. Alen Melon (Croația) 2,19 m
……………………………………….
7. Marius Dumitrache (România) 2,13 m

triplusalt
1. Levon Agasian (Armenia) 16,39 m
2. Rumen Dimitrov (Bulgaria) 16,34 m
3. Dimitrios Tsiamis (Grecia) 16,05
………………………………………………..
6. Cristi Boboc (România) 15,87 m

3.000 m
1. Ezan Bicic (Serbia) 8:06.98
2. Cătălin Constantin Atănăsoaei (România) 8:07.72
3. Dusan Markevic (Serbia) 8:12.40

lungime
1. Izmir Smajlaj (Albania) 7,98 m
2. Ionuț Andrei Neagoe (România) 7,82 m
3. Atanasios Galazoulas (Grecia) 7,53 m
………………………………………………………..
5. Adrian Vasile (România) 7,43 m

400 m
1. Batuhan Altîntaș (Turcia) 46.92
2. Rusmir Malkocevic (Bosnia) 48.23
3. Sebastian Mihai Ursachi (România) 48.86
……………………………………………………………..
7. Cristian Radu (România) 49.13

800 m
1. Abedin Mujezinovic (Bosnia) 1:51.08
2. Valentin Voicu (România) 1:51.23
3. Cosmin Trofin (România) 1:51.62

prăjină
1. Ian Horvat (Croația) 5,76 m
2. Konstadinos Filippidis (Grecia) 5,71 m
3. Nikandros Stylianou (Cipru) 5,61 m

greutate
1. Stipe Zunic (Croația) 20,77 m
2. Mesud Pezer (Bosnia) 20,12 m
3. Andrei Gag (România) 19,65 m

60 m
1. Denis Dimitrov (Bulgaria) 6.73
2. Zvonimir Ivaskovic (Croația) 6.79
3. Yigitcan Hekimoglu (Turcia) 6.82
4. Petre Rezmiveș (România) 6.83

1.500 m
1. Andreas Dimitrakis (Grecia) 3:45.75
2. Suleyman Bezmekci (Turcia) 3:47.10
3. Nikola Bursac (Serbia) 3:47.93
4. Dorin Andrei Rusu (România) 3:48.13
………………………………………………………..
8. Nicolae Marian Coman (România) 4:01.88

60 m garduri
1. Milan Trajkovic (Cipru) 7.63
2. Konstadinos Douvalidis (Grecia) 7.80
3. Cosmin Ilie Dumitrache (România) 7.87

ștafetă 4×400 m
1. Turcia 3:16.26
2. România (Sebastian Mihai Ursachi, Valentin Voicu, Cosmin Trofin, Cristian Radu) 3:17.43
3. Serbia 3:18.10


Despre autor

Lucian Popa

Lucian Popa este proprietarul cotidianului online Arena Bihoreana, avand o bogata experienta ca si corespodent sportiv.

0 Comentarii



Fii primul care comenteaza!


Adauga un comentariu


(obligatoriu)