Victorie scurta pentru un loc in semfinale la Stuttgart

0
Posted April 28, 2017 by Lucian Popa in Tenis

halepÎn cadrul sferturilor de finală de la Stuttgart, Simona Halep a jucat vineri seara, contra letonei Anastasija Sevastova. Ocupantă a locului 26 în lume, aceasta din urmă a învins-o, joi, surprinzător, cu scorul de 6-3, 7-5, într-o oră şi 22 de minute, pe britanica Johanna Konta, locul 7 WTA.

Simona Halep nu a avut nicio problemă în a o depăşi pe letonă cu scorul de 6-3, 6-1.

Primu set a fost unul cu break-uri de ambele părţi pentru ca în setul al doilea, românca să aibă o evoluţie încântătoare. Simona Halep a fost încurajată din tribună de numeroşi români care s-au bucurat pentru reuşita constănţencei.