Cristian Achim: “Nu stiu ce a provocat caderea noastra in sfertul patru”

0
Posted May 3, 2017 by Lucian Popa in Baschet

bascCristian Achim, antrenorul principal al CSM CSU Oradea, a vorbit despre Meciul 1 al seriei cu U-BT Cluj-Napoca în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2016/17. Partida s-a încheiat cu scorul de 86-73.

“A fost un meci foarte frumos, câștigat de echipa mai lucidă și mai bună pe finalul lui. Consider că am făcut un meci bun, dar l-am încheiat așa cum nu trebuia. Atât cât am jucat bine de această dată nu a fost suficient pentru a câștiga. Va trebui să o facem cel puțin 40 de minute.

Vom face analiza meciului, așa cum o facem de fiecare, dată. Nu știu să spun la cald ce anume a provocat căderea nostră din sfertul 4. E limpede că formația din Cluj are foarte multe arme și a demonstrat din nou că poate să anuleze o diferența de zece puncte într-un minut. Este ceva foarte greu de realizat inclusiv de echipe mult mai bine cotate.”

Meciul 2 se dispută joi (04.05), cu începere de la ora 19:00, tot la Cluj-Napoca.