Intrecerile de atelaje, o traditie in comuna Cefa

0
Posted May 22, 2017 by Lucian Popa in Altele sporturi

cefa 2017 2După trei zile de competiție, în care s-au desfășurat cele trei probe: dresaj, maraton și obstacole, Concursul Internațional de Atelaje de la Cefa, competiție cotată, pe plan internațional, ca întrecere de 3 stele, s-a încheiat cu succesul lui Zoltan Lazar,din Ungaria, care a totalizat cele mai puține puncte de penalizare: 127,70.

De altfel, la cea mai importantă clasă, podiumul a fost rezervat sportivilor din Ungaria. La concursul de 2 stele, podiumul a fost, integral, românesc. Concomitent s-a desfășurat și prima etapă a Campionatului Național de Atelaje cu doi cai, criteriu de calificare la Campionatul Mondial. Victoria de etapă națională a fost adjudecată de multiplul campion național, bihoreanul Rakoczi Gergo (de șase ori campion al României) care l-a devansat pe Attila Pal din Joseni, Harghita.

De altfel, Rakoczi Gergo, sigurul sportiv român situat în TOP 10 mondial în acest moment, a concurat și cu un al doilea atelaj cu care s-a situat pe locul 3.

Competiția de la Cefa a fost organizată de omul de afaceri Nicolae Nistor în colaborare cu Federația Ecvestră din România.

Festivitatea de premiere a fost efectuată de ministrul agriculturii, Petru Daea care a fost însoțit de europarlamentarul Emilian Pavel, prefectul Claudiu Pop, președintele Consiliului Județean, Pasztor Sandor.