Jos palaria in fata ei. Simona Halep va juca in finala de la Roland Garros!!!

0
Posted June 8, 2017 by Lucian Popa in Tenis

Halep-11-1024x712Jucătoarea româncă de tenis Simona Halep cap de serie numărul 3 nu se dezminte şi cu set pierdut reuşeşte să se califice în mare finală a turneului de Grand Sleam, de la Roland Garros.

Constănţeanca a reuşit o victorie extrem de importantă în faţa jucătoarei Karolina Pliskova din Cehia, cap de serie numărul 2. Primul set, Simona Halep a jucat perfect reuşind să se impună cu scorul de 6-4. A urmat un al doilea set în care Karolina Pliskova a avut o revenire şi în cele din urmă şi-a adjudecat setul cu scorul de 6-3. În decisiv, Simona Halep a condus cu scorul de 4-1, Pliskova a revenit şi a egalat din nou situaţia 4-4. Simona Halep a reuşit break-ul, şi a servit pentru calificarea în marea finală. La capătul unui ghem de-a dreptul dramatic, cea mai bună tenismenă română avea să se califice în finală. 6-3!!!

În finala de sâmbătă, românca o va întâlni pe Jelena Ostepenko din Lituania, jucătoare în vârstă de doar 20 ani.