AEK Oradea cedeaza la loviturile de departajare in finala regionala

0
Posted July 2, 2017 by Lucian Popa in Fotbal

008În cursul după-amiezii de duminică 2 iulie s-au desfăşurat ultimele meciuri din cadrul Turneului regional de mini-fotbal care s-a desfăşurat la Baza Sportivă Tineretului din Oradea. Întrecerea a ajuns în faza semifinalelor. În prima semifinală, AEK Oradea a dispus cu scorul de 2-0 de Beer Hunters Alba Iulia, după dubla lui Zadori. În cea de-a doua semifinală, Nedav Arad a reuşit să se impună la loviturile de departajare în faţa formaţiei Guardia Divino Zalău.

A urmat finala mare, în care miza era prezenţa la un turneu de categoria Champions League. S-au întâlnit marea favorită AEK Oradea şi Nedav Arad. Orădenii au deschis primii scorul prin Fărcuţa în minutul doi, dar până la pauză au fost egalaţi 1-1. Bozian scăpat din marcaj a marcat din cădere. A urmat o a doua repriză dominată tactic de echipa organizatoare, care a irosit trei situaţii clare de gol prin Zadori, cel mai în formă jucător, Delian Cuc şi Fărcuţa. În cele din urmă s-a ajuns la executarea loviturilor de departajare. Pentru orădeni a marcat Gheţe şi Delian Cuc, din păcate, Zadori a ratat o execuţia, arădenii au punctat toate cele trei lovituri şi au reuşit să se impună la general cu scorul de 4-3. Pentru arădeni au marcat Arsene, Suslak și Bozian. Imediat după fluierul de final a avut loc o festivitate de premiere la care au fost premiate primele patru echipa în clasamentul final.