Claudia Bobocea prinde podiumul la Laussane

0
Posted July 7, 2017 by Lucian Popa in Atletism

boboceaAlergătoarea Claudia Bobocea a avut o prestație nemaipomenită la etapa de Diamond League de la Laussane.

Atleta româncă a urcat pe podiumul întrecerii de atletism ce a avut loc pe tot parcursul de ieri. Bobocea a participat în proba de o milă și a încheiat cursa în 4 minute, 25 de secunde și 89 de sutimi.

Timp care reprezintă un nou record al carierei pentru sportiva tricoloră. Claudia Bobocea (foto) a fost la numai 74 de secunde de argintul competiției, kenyanca Nelly Jepkosgei. Concursul a fost câștigat de o manieră categorică de etopianca Genzebe Dibaba. Africanca s-a desprins de restul concurentelor și a sosit la final cu timpul 4:16:05.