Delegatie numeroasa pentru romani la Jocurile Francofoniei

0
Posted July 6, 2017 by Lucian Popa in Altele sporturi

kunszaboDelegaţia României la Jocurile Francofoniei, care vor avea loc între 21 şi 30 iulie la Abidjan, Coasta de Fildeş, este formată din 81 de persoane, dintre care 57 sportivi de la şase discipline.

Ministrul Tineretului şi Sportului, Marius Dunca a prezentat astăzi delegaţia care va reprezenta România la Jocurile Francofoniei, disciplinele sportive la care ţara noastră şi-a anunţat participarea, precum şi echipamentele sportive oficiale.

România va fi reprezentată la Jocurile Francofoniei de o delegaţie alcătuită din 81 de persoane – sportivi, antrenori, 1 medic, masseuri, 3 arbitri internationali şi reprezentanţi din partea Ministerului Tineretului şi Sportului.

Jocurilor Francofoniei ajunse la a VIII-a ediţie se vor desfăşura în perioada 21 – 30 iulie 2017 la Abidjan, în Coasta de Fildeş.

La această ediţie , România s-a înscris cu 6 sporturi: atletism, baschet feminin, lupte libere şi lupte africane( luptele africane reprezintă o premieră pentru sportul românesc la aceste jocuri), ciclism pe şosea, tenis de masă şi judo.

« România are o tradiţie de bune rezultate la Jocurile Francofoniei, fapt ce îmi doresc să se menţină şi în acest an. Ne propunem să obţinem medalii la lupte, atletism, judo şi tenis de masă, însă avem încredere că vom obţine rezultate bune la toate cele 6 sporturi la care România participă. Sportul este cel mai bun ambasador pe care îl poate avea o ţară şi nu cunoaşte graniţe- nici administrative, nici de cultură, de tradiţii sau de limbă. Fair-play-ul şi eleganţa pe care ne-o insuflă sportivii ar trebui să fie un reper pentru noi toţi. », a declarat ministrul Dunca.

Cheltuielile estimative se ridică la suma de 1.247.479,06 lei şi sunt suportate din venituri proprii MTS. Selecţia sportivilor a fost făcută de Comitetul Internaţional al Francofoniei şi de federaţiile internaţionale în baza rezultatelor obţinute de-a lungul anilor. Delegaţia României:

ATLETISM

GHELBER-PERIE BIANCA

PIERDEVARĂ FLORINA

FLOREA MONICA

MĂDĂLINA BUJIN

CRISTINA IOANA

BÎRCA ROXANA

LAZĂR FAZEKAS BIANCA

PUŞCAŞU MIHAELA

VASILE ADRIAN

NOVAC ALEXANDRU

MIHĂIŢĂ ZAHARIA

GEORGE CĂTĂLIN

DUMITRACHE COSMIN

ILIE BOBOC CRISTI

NICUŞOR VOICU

VALENTIN REZMIVES

PETRE NICOLAE

GAFIŢA ANDREI

Antrenori: BARBU MARGARETA MELINTE MIHAELA IANCU PAUL AUGUSTIN

TENIS DE MASĂ

ZAHARIA ALINA

MANOLE ALEXANDRU

Antrenor: SEBE ELENA

LUPTE LIBERE ŞI LUPTE AFRICANE

LINGURARU MĂDĂLINA

PRICOB SIMONA

CAIA MĂDĂLINA TUDOR

MĂDĂLINA SIMONA

FODOR DENISA IULIANA

INCZE KRISZTA AXENTE

CĂTĂLINA POPESCU

ADINA ELENA

FILIP MARIN

DONU RAUL

MIHAI DOBRE

DUSCOV ROMAN

MÂNZALĂ VASILE – MĂDĂLIN

PÎSLARU ION

CARAŞ VASILE

VLAD Antrenori BERBEC MARIAN FRANŢ ANDREI VICTOR ONCIU PETRU POPESCU OVIDIU – VALENTIN

Alţi membri LIMONA ADRIANA CAMELIA – medic ( pentru toată delegaţia) GRASU COSMIN DANIEL – masseur ( pentru toată delegaţia) OLARU MARIUS – arbitru internaţional

JUDO STOICA

MĂDĂLINA IONIŢĂ

ANA MARIA SECRIERU

ANDRADA IONELA

KUNSZABO LUCA (foto învingător)

RAICU ALEXANDRU CONSTANTIN

Antrenor RICHTER SIMONA Arbitru internaţional BĂLĂŞOIU VICTOR

BASCHET FEMININ

MORARU DIANA ALEXANDRA

GHIZILA IOANA – ANDREEA

DUMITRACHE ALEXANDRA

FERARIU ANA

LOVASZ ISABELLA ANTONIA

KELEMEN KINCSO

PODAR ALINA

MARIA NEAGU

TEODORA URSU

KIM SONIA

CRĂCIUN ALINA

ARDELEAN DORA DENISA

LENART PAULA

Antrenori DRAGAN PETRICEVIC MILJAN MEDVEDJ

Arbitru internaţional PODAR BOGDAN

CICLISM PE ŞOSEA COVRIG ANA MARIA TACHE MARIKE ROLEA LAVINIA BĂBĂIŢĂ DAN MIHAI DIMA EMIL BARBU LEONARD DOBRE VLAD – NICOLAE PLEŞEA VALENTIN Antrenor GEORGIOS GEORGIADIS Maseur IRINA VISAN

PURTĂTOR DE DRAPEL este Manole Alexandru Mihai, tenis de masă: locul 2 dublu mixt Campionat European 2012; locul 1 Campionatul Balcanic simplu şi pe echipe, 2012; locul 1 dublu băieţi Cadeti la Open Cehia, 2013; locul 1 echipa Juniori şi locul 3 la dublu băieţi Juniori la Open Italia, 2014; locul 1 juniori echipa Croaţia Open, 2015. Rezultate ale sportivilor prezenţi în delegaţia oficială: Ioniţă Ana Maria, judo: locul 1 la Cupa Europeană seniori Belgrad, 2016 Kunszabo Luca, judo: locul 3 la Campionatul European cadeţi Talinin, 2013; locul 2 la Campionatul european Juniori România, 2016; locul 3 Campionatul European Juniori Praga, 2015 Incze Kriszta, lupte: locul 3, Campionatul European Tineret 2017; locul 1 la Campionatul European Juniori 2015 si 2016; locul 2 la Campionatul European de Cadeţi 2013 Linguraru Mădălina, lupte: locul 1 la Jocurile Francofoniei 2013 Novac Alexandru Mihăiţă, atletism: locul 2 la JO Tineret Nanjing China, 2014; locul 1 la Campionatul Balcanic de Juniori România, 2015; locul 2 la Campionatul Balcanic Turcia, 2016 Băbăiţă Mihai, ciclism: locul 1 Juniori Ungaria, 2016; locul 2 Juniori Serbia, 2016 Tache Mariko, ciclism: locul 1 Castelli Women Coupe Ungaria, 2015; locul 2 Tonder ACR Danemarca, 2015; Ana Ferariu, baschet: joaca pentru echipa Drexel Dragons Philadelphia, SUA. Cheltuielile totale pentru participarea la această competiţie sunt de 1.247.000 de lei, aproximativ 270.000 de euro, dintre care 156.500 de lei au fost cheltuiţi pentru echipamentele de prezentare şi cele sportive.

Citeste mai mult: adev.ro/oso0ul


Despre autor

Lucian Popa

Lucian Popa este proprietarul cotidianului online Arena Bihoreana, avand o bogata experienta ca si corespodent sportiv.

0 Comentarii



Fii primul care comenteaza!


Adauga un comentariu


(obligatoriu)