Juniorii de la Crisul rateaza in meci decisiv titlul la Oradea

0
Posted July 30, 2017 by Lucian Popa in Polo

polo junioriÎn perioada 27-30 iulie la Bazinul Olimpic “Ioan Alexandrescu” din Oradea s-a desfăşurat turneul al doilea şi ultimul al Campionatului Naţional de juniori III. După primul turneu, CS Crişul Oradea şi Triumf Bucureşti se aflau la egalitate de puncte, asta datorită faptului că în duelul direct au terminat la egalitate. Din păcate pentru ei, orădenii pregătiţi de Eugen Băjenaru şi Ladislau Vekerdi, au pierdut meciuo decisiv cu scorul de 6-9 (1-2, 1-4, 3-0, 1-3), iar Triumf a devenit campioana ediţiei. Echipa oaspete a început mult mai bine meciul, conducând la pauză cu scorul de 6-1. Orădenii au avut o revenire spectaculoasă în sfertul trei şi au dat impresia că pot remonta handicapul, dar cei de la Triumf au gestionat mai bine finalul.

Echipele bucureştene şi-au adjudecat şi premiile speciale ale ediţiei, acordate după cum urmează: cel mai tehnic jucător – Matei Luţescu (Triumf); cel mai bun portar – Mihai Tănăsescu (CSŞ nr. 1); golgeterul competiţiei – Gheorghe Alexandru (CSŞ nr. 1 ).