Ligia Damaris Bara, campioana nationala la saritura in inaltime

0
Posted July 9, 2017 by Lucian Popa in Atletism

ligiaÎn perioada 7-8 iulie a avut loc la Piteşti, Campionatul Naţional de atletism, pentru seniori şi tineret. Municipiul de pe Crişul Repede a fost reprezentat de sportivii legitimaţi la CSM şi CSU Oradea.

Cel mai bun rezultat la seniori a fost reuşit la Ligia Damaris Bara (foto) cea care a devenit după o pauză de trei ani, campioană naţională la săritura în înălţime. Legitimată la CSU Oradea, Ligia Grozav antrenată de Mariana şi Virgil Preda a trecut peste ştacheta înălţată la 1,83 m. Este un rezultat foarte bun pentru ea care a revenit şi a demonstrat că poate face din nou performanţă.

Vasile Conţ, legitimat la CSM şi antrenat de Robert Olah şi Florina Fărcuţa a devenit dublu campion naţional de tineret în probele de 3 000 obstacole şi 5 000 m. De asemenea a fost medaliat cu bronz la seniori în proba de 5 000  m şi a terminat la patrulea proba de 3 000 obstacole.

Colegul acestuia, Laviniu Chiş şi el legitimat la CSM Oradea a devenit dublu vicecampin naţional la seniori şi tineret în proba de 1 500 m.

Pentru acesta din urmă, urmează o competiţie majoră şi anume Campionatul European Under 23 în Polonia, în perioada 13-16 iulie, unde va concura în cadrul probei de 1 500 m.

Vasile Cont în aceeaşi perioadă va participa la Campinatul Balcanic din Serbia, unde s-a calificat în proba de  5 000 m.

Iată o parte din rezultatele CN:

FEMININ
400 m garduri
1. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) 58.62
2. Anamaria Ioniță (CSM Brăila) 59.05
3. Iulia Nicoleta Banaga (CSM Onești) 60.11

aruncarea discului
1. Ioana Diana Țigănașu (CS Ceahlăul Piatra Neamț) 47,79 m
2. Ileana Sanda Sorescu (CSM Craiova) 45,55 m
3. Elena Mihaela Asmarandei (CSU Suceava) 40,74 m

800 m
1. Claudia Mihaela Bobocea (CSA Steaua) 2:04.05
2. Florina Pierdevară (CSA Steaua) 2:04.39
3. Lenuța Petronela Simiuc (CS Știința Municipal Bacău) 2:07.89

200 m
1. Bianca Denisa Răzor (CSA Steaua) 23.43
2. Anamaria Ioniță (CSM Brăila) 23.92
3. Andreea Grecu (CSM Craiova) 23.95

săritura în înălțime
1. Ligia Damaris Bara (CSU Oradea) 1,83 m
2. Georgiana Muscalu (CS Rapid) 1,79 m
3. Ana Maria Tudor (CS Olimpia) 1,70 m

săritura în lungime
1. Alina Rotaru (CSA Steaua) 6,74 m
2. Angela Moroșanu (CS Dinamo) 6,66 m
3. Carmen Cristina Toma (CS Rapid) 6,23 m

5.000 m
1. Roxana Elisabeta Bîrcă (CSA Steaua) 16:49.24
2. Monica Mădălina Florea (CAM Sighișoara) 16:52.69
3. Cristina Negru (CSA Steaua) 16:53.05

ștafetă 4×400 m
1. CSA Steaua București (Anamaria Nesteriuc, Marina Andreea Baboi, Florina Pierdevară, Claudia Mihaela Bobocea) 3:45.94
2. LPS Cluj-Napoca (Maria Georgiana Tăușan, Ioana Cristina Andrieșa, Diana Maria Pleșa, Maria Scrob) 3:54.15
3. CSS Viitorul Cluj-Napoca (Carina Cristina Lupșa, Ioana Teodora Nesteriuc, Diana Barna, Adelina Elena Buciuman) 4:00.27

MASCULIN
săritura cu prăjina
1. Andrei Răzvan Deliu (SCM Deva) 5,00 m
2. Valentin Constantin Stanciu (CS Rapid) 4,70 m
3. Bogdan Popa (CS Rapid) 4,50 m

săritura în lungime
1. Cristian Iulian Staicu (CS Țara Bârsei) 7,85 m
2. Alexandru George Baciu (CSM Călărași) 7,71 m
3. Adrian Vasile (CSM București) 7,68 m

400 m garduri
1. Zeno Moraru (CSU Cluj-Napoca) 52.38
2. Attila Csongor Nagy (CSM București) 54.43
3. Antoniu Opriș (CSU Cluj-Napoca) 55.55

800 m
1. Cosmin Trofin (CSA Steaua) 1:49.16
2. Mădălin Dorian Gheban (CSU Craiova) 1:51.74
3. Nicolae Alexandru Vandor (CSȘ Mediaș) 1:51.99

200 m
1. Ionuț Andrei Neagoe (CS Farul) 20.88
2. Petre Nicolae Rezmiveș (CS Petrolul Ploiești) 21.14
3. Alexandru Terpezan (CSM Onești) 21.29

aruncarea discului
1. Alin Alexandru Firfirică (CSA Steaua) 59,58 m
2. Sergiu Ursu (CS Dinamo) 56,56 m
3. Marius Constantin Musteață (CSU Suceava) 43,72 m

5.000 m
1. Nicolae Alexandru Soare (CS Știința Bacău) 14:22.02
2. Cătălin Constantin Atănăsoaei (CSU Reșița) 14:34.20
3. Vasile Daniel Cont (CSU Oradea) 14:35.59

ștafetă 4×400 m
1. CS Petrolul Ploiești (Constantin Andonii, Ovidiu Andrei Burcea, Denis Dobrică, Cristian Radu) 3:12.13
2. CSU Cluj-Napoca (Raul Daniel Mureșan, Robert Parge, Cristian Tăut, Zeno Moraru) 3:15.98
3. CSU Pitești (Cornel Constantin Glișcă, Adrian Boldeanu, Marian Cristinel Glișcă, Pavel Nichituș) 3:18.73


Despre autor

Lucian Popa

Lucian Popa este proprietarul cotidianului online Arena Bihoreana, avand o bogata experienta ca si corespodent sportiv.

0 Comentarii



Fii primul care comenteaza!


Adauga un comentariu


(obligatoriu)