Romania victorie de senzatie in fata Croatiei!!!

0
Posted July 23, 2017 by Lucian Popa in Baschet

romaniaÎn cursul serii de duminică 23 iulie, naţionala România de baschet masculin, Under 20 a jucat finala Campionatului European, Divizia B, ediţia 2017. Adversară i-a fost naţionala Croației, o echipă care produce an de na valori internaţionale.

În semifinale, tricolorii (foto) au învins Rusia, scor 87-79, după o repriză de prelungiri. De cealaltă parte, Croația a depășit Marea Britanie cu scorul de 79-72, la capătul unei alte partide echilibrate.

Elevii lui Tudor Costescu au reuşit o victorie senzaţională scor 80-67 (16-18, 10-15, 26-11, 28-23), practic învingătoarea fiind decisă în sfertul al treilea, cel mai bun al formaţiei nostre. Pentru tinerii baschetbalişti români este o perfromanţă extrem de importantă, ei promovând practic în Divizia A, un lucru este de benefic în perspectiva carierei fiecărui jucător selecţionat.