Simona Halep ajunge in sferturi la Wimbledon. La o singura victorie de nr. unu mondial

0
Posted July 10, 2017 by Lucian Popa in Tenis

Romania's Simona Halep defeated by Canada's Eugenie Bouchard in their semi final round match at Wimbledon Championships in London, UK on July 3, 2014. Photo by Corinne Dubreuil/ABACAPRESS.COM

În cursul după-amiezii de luni 10 iulie, Simona Halep, cap de serie numărul 2 s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de Grand Sleam de la Wimbledon. Românca a învins-o în două seturi scor 7-6 (3), 6-2 pe Viktoria Azarenka din Belarus. Simona Halep (foto) a arătat din nou o formă sportivă foarte bună dar şi o putere mentală deosebită în special în primul set când s-a mobilizat reişind să se impună în tie-break.

Simona Halep poate deveni numărul 1 mondial dacă va ajunge în semifinalele turneului de la Wimbledon, după ce germana Angelique Kerber a pierdut această poziţie, în urma înfrângerii din optimi cu Garbine Muguruza.