Prima actiune a nationalei de baschet cu noul staff tehnic

0
Posted October 25, 2017 by Lucian Popa in Baschet

mandacheReprezentativa masculina a Romaniei va participa, in premiera, in cadrul campaniei de calificare la World Cup 2019, turneu final mondial ce va fi gazduit peste doi ani de China. Cu aproximativ o luna inaintea primului joc oficial din campania de calificare, noul staff tehnic al “Vulturilor”, format din antrenorul principal Zare Markovski si antrenorii secunzi Mihai Silvasan si Hristu Sapera, au chemat 15 sportivi la pregatirile primelor meciuri cu Italia si Olanda, partide programate sa se dispute in finalul lunii noiembrie.
Astfel, pentru primele doua meciuri ale Grupei D din cadrul calificarilor pentru World Cup 2019, au fost convocati urmatorii sportivi:

Moldoveanu Vlad (Demir Insaat Buyukcekmece Basket)
Cate Emanuel (CB Prat Juventud)
Uta Rares (Ulsa Ciudad de Valladolid)
Mandache Andrei (CSM CSU Oradea)
Watson Giordan (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
Baciu Catalin (CSM Steaua Bucuresti Eximbank)
Paliciuc Radu (BC CSU Sibiu)
Nicolescu Bogdan (CSM CSU Oradea)
Torok Rolland (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
Virna Radu (SCMU Craiova)
Kuti Nandor (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
Orbeanu Iulian (SCMU Craiova)
Corpodean Vlad (BCMU FC Arges Pitesti)
Ionescu Sebastian (CSM CSU Oradea)
Tohatan Lucas (BC SCM Timisoara)

Mai jos va prezentam programul tuturor meciurilor pe care le vor sustine Vulturii in cadrul Grupei D din calificarile World 2019:

24 noiembrie 2017 (Torino, ora 21:15)
Italia – Romania

26 noiembrie 2017 (Cluj-Napoca)
Romania – Olanda

23 februarie 2018
Croatia – Romania

26 februarie 2018
Romania – Italia

28 iunie 2018
Olanda – Romania

1 iulie 2018
Romania – Croatia

Reamintim ca, in baza sistemului competitional anuntat de FIBA, in urmatoarea faza a calificarilor World Cup 2019 se vor califica primele trei echipe din fiecare grupa.
In aceasta faza a calificarilor din zona europeana sunt prezente 32 de echipe nationale, distribuite in opt grupe astfel:

Grupa A – Spania, Slovenia, Belarus, Muntenegru.
Grupa B – Letonia, Turcia, Ucraina, Suedia.
Grupa C – Lituania, Ungaria, Polonia, Kosovo.
Grupa D – Italia, Croatia, Romania, Olanda.
Grupa E – Franta, Rusia, Belgia, Bosnia&Hertegovina.
Grupa F – Cehia, Finlanda, Islanda, Bulgaria.
Grupa G – Serbia, Georgia, Germania, Austria.
Grupa H – Grecia, Israel, Marea Britanie, Estonia.


Despre autor

Lucian Popa

Lucian Popa este proprietarul cotidianului online Arena Bihoreana, avand o bogata experienta ca si corespodent sportiv.

0 Comentarii



Fii primul care comenteaza!


Adauga un comentariu


(obligatoriu)