Dubla victorie importanta pentru poloistii CSM-ului

0
Posted November 26, 2017 by Lucian Popa in Polo

poloÎn cadrul etapei a V-a și respectiv a VI-a a Superligii Nationale de polo pe apă masculin, CSM Digi Oradea a repurtat două victorii în compania lui Dinamo București, 12-7 (4-0, 3-3, 4-2, 1-2) respectiv 12-8 (5-2, 3-4, 3-0, 1-2).

Cele două meciuri au semănat izbitor de mult, dacă în primul meci orădenii au condus încă din start cu scorul de 4-0, în meciul al doilea aceștia au condus cu scorul de 3-0 după doar două minute și jumătate.

Acest al doilea meci a fost mai animat, Dinamo a revenit în joc și a fost aproape de agalare la șase, dar în cele din urmă s-a dovedit a fi doar un simplu foc de paie.

Bihorenii cu o experiență net superioară, au dominat de fiecare dată tactic și au demonstrat că sunt echipa mai valoroasă.

De menționat în an acest al doilea duel, Fulea a ratat în ultimele minute o lovitură de la cinci metri, iar Ștefan Szabo, cu doar opt secunde înainte de finalul jocului a fost eliminat direct cu cartonaș roșu, pentru un conflict cu adversarul direct, Din păcate pentru el, este pasibil de suspendare, iar acest aspect poate să-l coste. Una peste alta elevii lui Dorin Costrăș și Ciprian Câmpeanu au arătat destul de bine, ei fiind într-o vizibilă creștere de formă, iar viitoarele partide, în special cele cu Steaua vor veni să confirme acest aspect.