Victorie absolut normala pentru vicecampioana natonala

0
Posted November 18, 2017 by Lucian Popa in Polo

polo-oradeaCSM Digi Oradea a câștigat primul meci din cadrul etapei a 4-a în Superliga Națională de polo – ediția 2017/18. Formația antrenată de către Dorin Costrăș a învins Poli Cluj-Napoca, în deplasare. Rezultatul final al partidei de vineri (17.11) a fost de 15-7.

Echipa orădeană a conrolat jocul desprinzându-se în permanență în primele trei secvențe de joc. Oradea conducea cu scorul de 3-1 la prima pauză, pentru ca în sfertul al 2-lea să puncteze cu generozitate pentru a se desprinde la 9-2. Avantajul a urcat la nouă goluri cu opt minute înainte de final. Gazdele au câștigat secvența decisivă cu 3-2, însă CSM Digi a obținut victoria.

Jesse Koopman a totalizat trei goluri. Istvan Szabo, Levente Vancsik, Marc Roca și Robert Gergelyfi au punctat de câte două ori, iar Nichita Ilisie, Max Costa, Bogdan Remeș și Roland Szabo au marcat câte un col pentru CSM Digi. În replică, Camil Cristescu și Bogdan Paleacu au marcat de câte două ori fiecare pentru Poli Cluj-Napoca.

Cele două formații se duelează din nou sâmbătă (18.11), tot la Cluj-Napoca.